Connect with us

Cevizlik Girişimler

Cevizlik Girişimler: nakliyemkolay.com

Yayınlanma

Tarih:

Cevizlik Girişimler: nakliyemkolay.com

Herhangi bir şeyi yapmanın kolay yolunun olması her zaman güzeldir. Özellikle, şirketlerin işlerini kolaylaştıran girişimler iyiki varlar. Onlardan birisi ile karşınızdayız: “nakliyemkolay.com” Kimlerdendir diye araştırdığımızda mini bir bilgi bulduk.

NakliyemKolay.com, DRN Lojistik A.Ş. firmasının bir markası olup, proje lojistik sektörüne hizmet sağlayıcı olarak konumlandırılmış. Binlerce üyesinin gerçekleştirdiği yüklemelerin gücüyle birlikte, çeşitli dönemlerde toptancılık anlaşmaları yapar, bu sayede denizyolu ve havayolu yüklemelerinde maliyetleri düşürmekle kalmaz, yaptığı ileri teknoloji yatırımları ile, operasyonları da takip edilebilir ve basit bir hale getirir. Kulağa yeterince hoş geliyor.

Yurtdışına yapılan gönderi faaliyetlerini pratikleştiren taşımacılık girişimi nakliyemkolay.com Bulgaristan’da kurduğu şube ile geçen hafta faaliyetlerine başladı. Uluslararası taşımacılık şirketleri ile özel anlaşmalar yaparak Türkiye’den yurtdışına yapılan gönderilere önemli maliyet avantajı sunan nakliyemkolay.com bu hamlesiyle kuruluşunun üçüncü senesinde Avrupa’da faaliyet göstermeye başlamış oldu.

KOBİ’ler Avrupa’ya Daha Kolay Açılacak

Bulgaristan yatırımı ile ilgili konuşan nakliyemkolay.com kurucusu Dr. Önder Türker; ”Türkiye’de dış ticaret yapan firmalara faydalı bir iş modeli oluşturup maliyetleri nasıl düşürürüz diye yola çıktık. İş modelimizi buna göre kurduk. Üç yıl içine, startup konumundan Avrupa’da şube açacak seviyeye geldik. Bu yatırımımızla birlikte, sistemimize kayıtlı 3 bin müşterimize daha fazla fırsat sunacağız” dedi.

Yatırım için Bulgaristan’ı seçmelerinin nedenlerini; Türkiye’ye yakınlık, birçok Türk şirketinin halihazırda faaliyet göstermesi ve ülkenin AB sınırları içinde olmasının sağladığı taşıma avantajları olarak sıralayan Türker; bu senenin sonuna kadar, hem Türkiye’deki dış ticaret firmaları için hem de AB içinde faaliyet gösteren gerek Türk gerek AB vatandaşı müşterileri için daha büyük faydalar yakalayacaklarını belirtti.

Sırada ABD, Dubai ve Çin Varmış!

Bir yandan az hacimli gönderisi olan dış ticaret firmalarına düşük maliyetle taşımacılık hizmeti veren nakliyemkolay.com, yurtdışına çok gönderim yapan firmalara ise operasyonlarını hızlandıran ve basitleştiren çözümler sunuyor. Nakliyemkolay.com, Bulgaristan’la birlikte Avrupa’da edineceği taşımacılık deneyiminin ardından stratejik öncelikleri arasında Amerika Birleşik Devletleri, Dubai ve Çin’de şubeler açmayı planlıyor.

Girişimi daha yakından tanımak ve hizmet almak için tıklayın. Yeni bir kapıyı aralayın.

Dijital Karga bir hayal ürünüdür. Kulağınızdan içeriye ilk girdiğinde beyin hücrelerine ulaşana kadar nasıl bir tarife ulaştıysa Dijital Karga odur. Ne bir eksik ne bir fazla. Dijital Karga’nın nasıl ifade edileceğinden çok ne demek istediği önemlidir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu Gönderi
Yorumlara Göz At

Giriş yapmalısın Giriş Yap

Yorum Yap

Cevizlik Girişimler

Cevizlik Girişimler: Bir Kutu Kitap

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişim: Bir Kutu Kitap

Bir Kutu Kitap, kutu – abonelik modeli ile çalışan Alparslan Demir’in ve Enes Çakır’ın kurucusu olduğu kitap odaklı bir sosyal girişim. Aslında hikâyesi yeni değil, Ekim 2015’te tanıştığımız ve 200 binden fazla aktif üyesi olan edebiyat platformu Biryudumkitap‘ın üzerinde çalıştığı ve nihayet yayına aldığı e-ticaret sitesi diyebiliriz.

bir kutu kitap temmuz kitaplarıBir Kutu Kitap, 34.90 TL’ye, %60’a varan indirimlerle ayda en az 3 kitap sözü veriyor. Şimdilik yalnızca “Edebiyat” kategorisinde kutusu bulunan Bir Kutu Kitap, önümüzdeki aylarda kariyer, girişimci, ebeveyn, çocuk ve tarih kutularını abonelerine ulaştırmaya başlayacak.

Daha önce Türkiye’nin en büyük online kitap satış sitelerinden Kitapyurdu.com’da 5 yılı aşkın geçmişi olan kurucu Alparslan Demir, memlekette okumaya zaman bulamama, ne okuyacağını bilememe gibi bahanelerin tarih olacağını söylüyor ve ekliyor: Artık kitap okumak için tam bir kutu nedeniniz var. Siz de aramıza katılın, aydınlık bir gelecek için hep birlikte okuyalım.

20 Haziran’da yayın hayatına başlayan girişim, ilk ayını doldurmadan 1000 aboneyi yakalamak üzere. İlk kutuların teslimatı sonrasında sosyal medyadaki hareketlilik, işin doğru yönde ilerlediğini kanıtlıyor.

Cevizlik Girişim: Bir Kutu Kitap

KUTU MODELİ BÜYÜYOR

Türkiye’de kutu modeli yeniden ortaya çıktı. Daha önce başarısız denemeler görülmüştü. Görünen o ki Bir Kutu Kitap, kısa sürede kitap dikeyinde ciddi atılım yapmış. Sektörün büyümesine ihtiyaç olduğunu söyleyen ve bu konuda yakında çok daha güçlü bir yapıyı hayata geçireceklerini söyleyen Alparslan Demir, “Şu anda ciddi bir rakibimiz yok, keşke olsa! Kitap okutmaktan daha güzel ne olabilir? Dediğim gibi henüz bir pazar oluşuyor, insanlar bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu takipte olmadığımız anlamına gelmez, her akıllı girişimci gibi sağa sola saldırmak yerine pazar büyüsün isteriz. İleride de pazardaki rekabetin seçki ve müşteri deneyimi tarafında olacağına inanıyorum. Burada yalnızca kitap satmak gibi bir moral yok, insanlarla iletişimde olmak, onları okumaya teşvik etmek, bu yapıya ait hissettirmek gibi motivasyonlar yaratmanız gerekiyor.”

GİRİŞİMCİLERİ TANIYALIM

Her iki kurucu da Türkiye’deki başarılı sosyal girişimciler arasında. Alparslan, dünyanın en büyük sosyal girişimcilik STK’sı olan Ashoka Changemaker’larından ve Robert Bosch Vakfı Alumni’den biri. Biryudumkitap, 2016 sonunda dünyayı değiştirmeye aday sıra dışı sosyal girişimcilerin davet edildiği Ashoka’nın düzenlediği CMX Summit’e katılmıştı. Enes, Dünya İyilik Ödülü sahibi olan Leyla’dan Sonra’nın ilk ekibinden, orada da her iki girişimci birlikte çalışıyor.

Cevizlik Girişim: Bir Kutu Kitap

Bunun dışında kutu modeliyle iş yapmayı düşünen (kitap dahil, hiç fark etmez) girişimciler, Alparslan’a ve Enes’e e-posta göndererek veya LinkedIn üzerinden yazarak ulaşabilirler. Hali hazırda 3 kutu modeliyle omuz omuzayız. Bu konuda planlı şekilde destek veriyoruz. Türkiye’de bu modelin genişlemeye ihtiyacı var.

Sipariş notuna DİJİTALKARGA ibaresi bırakanlara ilk kutularında Bir Kutu Kitap sürprizlerine ek olarak Dijital Karga’ya özel küçük sürprizler de olacak.

Bir Kutu Kitap aboneliğini başlatmak için tıkla ve yeni bir kapıyı arala.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler

Cevizlik Girişimler: Tarımsal Pazarlama

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Tarımsal Pazarlama

Türkiye gibi coğrafi konum açısından tarım cenneti olan bir ülkenin dijitalleşme yolunda hiçbir adım atmaması elbette düşünülemez. Cevizlik girişimler köşesinin bu seferki konuğu olan Tarımsal Pazarlama da bu düşünceden yola çıkarak kurulan, çiftçiler için yardım eli olma görevini üstlenen basit ancak etkili bir tarımsal girişim faaliyetidir.

Tarımsal Pazarlama’nın birçok amacı var. Öncelikli amaçlarının arasında çiftçilerin ürünlerini komisyonsuz ve en hızlı şekilde satışa sunması, çiftçilik hakkında pratik bilgileri vererek çiftçilerin ürünlerini nasıl koruyabileceği hakkında bilgilendirmek var. Elde ettiği ödüller ve ardına kattığı çiftçi üyeler düşünülecek olursak Tarımsal Pazarlama bunu Türkiye pazarında başarmış en önemli girişimlerden biri.

Tarımsal Pazarlama ile çiftçiler kendilerine bir profil oluşturarak tümüyle çiftçiler için hazırlanmış bu platformun içerisinde ücretiz olarak yer alabiliyor. Bu girişim sayesinde çiftçiler artık ürünlerini hızlıca satabiliyor, sattığı ürünlerinin kendi ilindeki ve çevre illerdeki fiyatını öğrenebiliyor. Böylece çiftçiler ürünleri için en iyi fiyatı belirleyerek ürünlerini satma şansına sahip oluyor.

Çiftçiler için Tarımsal Pazarlama sadece bir satış platformu değil çok daha fazlası olmak istiyor. Birçok çiftçi internet gündemini takip edemediği için hibe destek ve kredilerden haberdar olamıyor veya nasıl başvurularda bulunacağını bilemiyordu. Cevizlik girişim olan Tarımsal Pazarlama sonrasında çiftçiler artık tarım gündeminden sürekli haberdar hale geldi.

Yalnızca satış ve haberler değil, ürünler ve yetiştiricilik konusunda da Tarımsal Pazarlama kendine ait bir bilgi bankası oluşturmuş. Bu sayfalar aracılığıyla çiftçiler yetiştiriciliğini yapacakları ürünler hakkında detayları öğrenebiliyor ve ipuçlarına göz atarak ürünlerini yetiştirirken nasıl en yüksek verimi elde edeceğini de öğrenmiş oluyor.

Tarımsal Pazarlama açık ara Türkiye tarım sektörünün nabzını tutan en cevizlik girişim. Tarım alanında yaptıklarıyla unutulmayacak olan Tarımsal Pazarlama girişimini geleceğin devam edecek girişimlerinden biri olarak da değerlendirebiliriz.

Cevizlik girişime göz atmak için linki tıklatın. Yeni kapılar açmaya devam.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler

Cevizlik Girişimler: Givin

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

givin

Givin, daracık taytları giymeden ve pelerininiz olmadan da bir kahraman olabileceğinizi düşünen, içinizdeki gizli kahramanı dışarı çıkarmanıza ve insanlara yardım etmenize yardımcı olan bir modern kahraman topluluğu. Hem kendiniz hem etrafınızdaki insanlar için harika bir şeyler yapmak istiyor ama bunu nasıl başaracağınızı bilemiyorsanız Givin ile modern bir süper kahramana dönüşmek sandığınızdan çok daha kolay olabilir.

Givin, modern kahramanlar topluluğu sloganıyla yola çıkan ve insanlara yardım etmenizi kolaylaştıran bir nevi sosyal ağ hizmeti diyebiliriz. Givin’de modern kahramana dönüşüp etrafınızdaki insanlara yardım etmek hem çok kolay hem de yardım etmenin birçok farklı yolu var. Hep bu ülkenin daha eğitimli daha iyi ve daha çalışkan insanlara ihtiyacını olduğunu söylüyoruz. Oysa bunların gerçek olmasını istiyorsak sadece söylemekten öte bir şeyler yapmamız da şart. Givin de bunu gerçekleştirmemiz için farklı yardım etme metodları sunuyor.

Örneğin, gitar çalmayı biliyorsunuz hatta belki harika bir gitar öğretmenisiniz. O halde Givin ile bir öğrenciye kurs vererek Givin’in ödemeyi sizin yerinize almasını ve bir yardım projesine bağışlamasını sağlayabilirsiniz. Dolabınızda sakladığınız ve artık özgür kalması gerektiğini düşündüğünüz onlarca eşyanızı da Givin ile gerçek kullanıcılara satabilir ve paranın yardım fonlarına aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece ürünlerinizi değer katan bir proje ile başka insanlara ulaştırırken siz de bir modern kahramana dönüşebilirsiniz.

Üstelik tüm bunlar olup biterken Givin size yalnızca sizin için şuraya veya buraya yardımda bulunuyoruz da demiyor. Elde ettiğiniz fonun hangi yardım kaynağına aktarılacağını siz seçiyor ve yardım ettiğiniz organizasyonu sürekli ve adım adım takip ederek sonucunu görebiliyorsunuz.

Tam cevizlik bir girişim olan Givin, öyle umulur ki ülkemizde çok iyi yardım kampanyalarının gerçekleşmesine yardımcı olacak. Siz de Givin’e katılarak bu kutsal amaca yardımcı olabilir ve yardım fonlarına katkıda bulunabilirsiniz.

Girişimi deneyimlemek için linki tıklatın. Yeni kapılar açmaya devam.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler

Cevizlik Girişimler: Ayder

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Ayder

Alternatif Yaşam Derneği veya kısaca Ayder, Türkiye’deki engelliler ve tüm dezavantajlı sosyal gruplara alternatif çözümler üretir. Yenilikçi ve sürdürülebilir projeler yardımıyla “Engelsiz Türkiye” için üzerine düşen görevi yerine getiren bir girişim ve dernektir.

Ayder, engelsiz bir Türkiye için yardım elini ilk defa resmi olarak 2002 yılında uzatmaya başlamış ve bu tarihten günümüze kadar süren yardım serüveni boyunca hem binlerce insana yardım etmiş hem de yüzlerce ödül kazanmıştır.

Dalmak Özgürlüktür, Alternative Camp, Reha İstanbul Fuarı, Engelsiz Turizm ve Düşler Akademisi gibi birçok yenilikçi proje de Ayder’in bugüne kadar meydana getirdiği en önemli faaliyetler olarak görülüyor.

Engelliler ve sosyal dezavantajlı gruplara yardım etmeyi hedef alan Ayder girişimi, bu kişilerin birer üretici ve tüketici olarak ekonomik hayata kazandırılması açısından birçok sürdürülebilir faaliyette bulunuyor. Zira bir ülkenin tüm vatandaşlarının “engelsiz” olması hem ekonomik hem de sosyolojik açıdan oldukça önemli. Ayder de bu konuda sürdürülebilir birçok faaliyet ile üzerine düşeni yaparak yarınlara tamamen engelsiz bireyler yetiştirme amacıyla öne çıkıyor.

Tabii bu girişimin başarıya ulaşması için sürdürülebilir projelerde sürekli olarak yer alacak sizin ve benim gibi insanlara ihtiyaç duyuluyor. Ayder’in şartları ve sunduğu olanaklar da oldukça geniş. Birçok yardım organizasyonunun aksine Ayder’in organizasyonlarının daha özgürlükçü olduğu da hemen fark ediliyor.

Birçok başarıyı göğüsleyerek en takdir ettiğimiz yerli girişimlerden biri olan Ayder, Birleşmiş Milletler’in “Global Compact” (Küresel İlkeler) sözleşmesini de imzalayan ilk sivil toplum örgütüdür. Türkiye’yi bir adım daha ileriye taşıyacak yerli girişim Ayder’de siz de yer alarak bu kutsal amaca imkanlarınız dahilinde hizmet edebilirsiniz.

Ayder hakkında daha fazla bilgi almak için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler

Cevizlik Girişimler: Çöp (m)adam

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Çöp (m)adam

Sizin bu yazıyı okumak için harcayacağınız 5 dakika içerisinde yaklaşık olarak 2.500.000 çöp üretilmiş olacak. Çöpler, bu rakamlar açısından baktığımızda belki insanoğlunun dünyada tüketerek ürettiği en hızlı madde olma konusunda açık ara birinciliğe sahip.

İnsan olarak çöpleri pek sevdiğimiz veya bunları yeniden bir şeylere dönüştürme konusunda hevesli olduğumuzu söyleyemeyiz. Tüm çöpleri büyük bir alana yıkmanın aksine bu çöp atıklarının da bir şekilde değerlendirileceği ve hayatı boyunca düzenli bir geliri elde edemeyen kadınlara yardım eli olarak uzatsak fena mı olurdu? Çöp (m)adam tam olarak bu amacı gerçeğe dönüştürmek için yola çıkmış, ne eşi duyulmuş ne benzeri yapılmış bir geri dönüşüm girişimi olarak karşımıza çıkıyor.

Çöp (m)adam, insanların fabrikasyon ve hepsi birbirinin kopyası olan ürünleri tercih etmesinin önüne geçerek onlara geri dönüşümle üretilmiş, modanın yeni trendi olacak eşsiz ve benzersiz ürünleri sunuyor. Fotoğraf çerçeveleri, çantalar ve önlükler gibi daha birçok parça Çöp (m)adam’ın atölyesinde sıklıkla üretilen ürünlerin başını çekiyor.

Bu ürünleri satın alan kişiler hem farklı olma moda akımının başını çekiyor hem de eşi ve benzeri hiç kimsede olmayan benzersiz bir ürüne sahip olmuş oluyor. Tüm bunları yaparken de parasını gerçekten harika bir amaç için harcayarak emek sarfeden kadınlara düzenli bir gelir elde etme şansı sunuyor. Nasıl ama, bir taşla kaç kuş sayabileniniz oldu mu?

Çöp (m)adam ilk olarak Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bir yerel kalkınma fikri projesi olarak hayatına başlamış. İnsanların haklı ilgisini kısa sürede üzerine toplamayı başaran ve aslında “atık” olarak etiketlediğimiz ürünlerin hayatımıza tekrar tekrar dahil edilebileceğini gösteren Çöp (m)adam, kısa sürede harika ve cevizlik bir internet girişimi halini gelmiş.

Çöp (m)adam şimdi, kendi internet sitesi ve Pinterest gibi sosyal medya kanallarını kullanarak ürünlerini pazarlıyor. Bu ürünlerle alıcılara tamamen benzersiz bir ürüne sahip olma şansı sunulurken, çöplerin yeniden ve çok daha iyi amaçlar için kullanıması da hedefleniyor. Kısa sürede kendi ceviz kabuğunu dolduran Çöp (m)adam üstelik İngilizce dil desteği ve satış imkanı da sunuyor. İşte biz buna cevizlik girişim deriz.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler

Cevizlik Girişimler: Kitap Metre

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Kitap Metre

Böyle, tüm kitap severlerin tek seferde istedikleri kitapları bulmasına yardımcı olan bir arama motoru olsa nasıl olurdu? Harika olurdu öyle değil mi… Kitap Metre’de bunu düşünmüş olmalı.  Yalnız Kitap Metre bu fikir üzerine öyle düşünmüş ki, sadece bir arama motorunun kitap severlerin işini tam anlamıyla görmeyeceğine karar vermiş. Bu nedenle de kitap arama motoru olmaktan ziyade insanların kitaplarla bağ kurmasındaki en önemli yol olmaya karar vermiş.

2010 Yılında kurulan Kitap Metre girişimi, aradığınız kitaplar için Türkiye’deki yerel kitap satıcılarının internet sitelerini tarayan ve size anlık olarak haber verebilen bir web hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Kitap metre, düzenli kitap okurlarının sorunlarını oldukça iyi analiz etmiş ve ihtiyaçlarına cevap olmak için de pratik çözümler üretmiş.

Biliyorsunuz, kitap satın almak gerçekten sancılı bir süreç. Bazen aradığınız kitap aradığınız mağazada olmaz, bazen aradığınız kitap bir satıcıda farklı diğerinde farkı fiyata sahip olur, bazen de kargoyu ücretsize getirmek için hesap defter hangilerini ondan alsam, hangilerini bundan alsam hesabına düşmeniz gerekir. Kitap Metre bu aşamada devreye girer ve sizi bu sancılı süreçten en hızlı ve sansıcısız şekilde kurtarır.

Kitap Metre yalnızca düz bir arama motoru olarak sizin istediğiniz kitabı taramak yerine kitabın o mağazadaki fiyatı, mağazanın stoğunda yer alıp almadığı, kargo fırsatları gibi tüm bilgileri size sunar. Böylece sizin yapmanız gereken tek şey istediğiniz kitapları tek bir sepette en uygun fiyatlarıyla toplamak olur.

Kitap Metre sizin kitaba ulaşma yolunda verdiğiniz o kutsal çabayı sıfıra indirgemek için hem cebinize hem okur ruhunuza işlemek isteyen bir internet hizmetidir. Söylemeye muhtemelen gerek dahi yoktur ama Kitap Metre elbette ücretsiz olarak servis sunuyor. Buhar Metre kitap okurları için daima hazır peki siz şimdi kitap almaya hazır mısınız? Hazır olun olmayın, girişime göz atmak için linki tıklayın.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler

Cevizlik Girişimler: Otsimo

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Otsimo

Girişimlerin büyük çoğunluğu hayatımızı daha iyi sürdürmemiz veya omuzlarımızda biriken basınçlı yükü hafifletmek için yapılıyor. Yani, bu girişimlerin büyük bir kısmı tamamen normal ve sağlığı yerinde olan insanlar düşünülerek tasarlanıyor. Peki, bu sırada sağlık sorunu olan insanların hayatlarını hem kendileri hem de aileleri için daha kolay hale getirilmek için ne yapılıyor? İşte bu sorunun cevabı ceviz mi cevizlik girişim Otsimo’da saklı.

Otsimo, her 100 insandan 2’ikisinin otizm rahatsızlığından muzdarip olması istatistiği üzerine şekillendirilmiş bir internet ve yazılım girişimi. Sunduğu mobil uygulamalar sayesinde Otsimo hem otizm hastaları hem de otizm hastalığına sahip çocukların ebeveynleri için renkli çözümler sunuyor. Otsimo sayesinde otizm hastaları, eksik kalan eğitimlerini evde tamamlama fırsatına sahip oluyor ve çocuklara devlet okuluna gidebilmeleri için bir umut ışığı yakılıyor. Üstelik bunların tümü hilesiz ve hurdasız ücretsiz olarak yapılıyor.

Otsimo’nun kurucu ortaklarından Zafer Elcik’in belirttiğine göre otizmli hastalar için ABD’de kişi başına aylık $1500 gibi bir harcama gerçekleştiriliyor. Ülkemize gelindiğideyse bu fiyat ortalama ₺1500 civarında oluyor. Tabii fiyatların yanı sıra bu alandaki kaynakların ve imkanların sınırsızlığı bu eğitimi verecek kişilerin sayısının yetersizliği gibi detayları da belirtmemiz şart.

Otsimo’nun mobil uygulamaları çocuklar için hem eğlendirici hem de öğretici olma niteliğine sahip. Uygulamanın içinde reklam gösterilmiyor ve uygulama içi satın alma gibi gelir modelleri kullanılmıyor. Tamamen özel bir eğitim uygulaması niteliğinde olması nedeniyle Otsimo’yu otizm hastası çocuklar ebeveynlerinin kontrolü altında olmasına gerek kalmadan kullanabiliyor. Bu da ailelere Otsimo’nun bolca zaman kazandırması anlamına geliyor.

Otsimo yalnızca çocukların değil, ailelerin de bu konuda ne kadar yardıma ihtiyaç duyduklarının farkında bu yüzden girişimleri otizm hastaları ve aileleri olarak şekillendirmişler. Yani otizm hastası çocuğunuz için değerlendirebileceğiniz farklı bir mobil uygulama mevcutken, sizin değerlendirebileceğiniz daha farklı bir uygulama mevcut.

Otsimo gibi ceviz mi ceviz girişimlerin sayısı ülkemizde oldukça az. Bu nedenle çok daha fazla desteğe ihtiyaç duydukları da gerçek. Umarım, ilerleyen yıllarda da Otsimo gibi daha birçok cevizlik girişim meydana gelir ki, biz de bunları en dijitalinden en kargasından size aktarabilelim.

Otsimo hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler

Cevizlik Girişimler: GazeteEkmekSut.com

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

gazete ekmek süt

Son dönemde insanlara hizmet götüren birçok proje hayata geçirildi. Ve değerli Dijital Karga okuyucuları ile Cevizlik Girişimler kategorisi altında bazılarını paylaşıyoruz. Genç girişimci Sonay Berktaş “GazeteEkmekSüt” isimli bir girşimi hayata geçirmiş.

Sonay Berktaş’ın kurduğu gazeteekmeksut.com, insanların temel ihtiyacı olan gazete, ekmek ve sütlerini sabah en geç 7:30’da kapılarına kadar getirmelerini sağlıyor. Üstelik bunun için herhangi bir hizmet ya da abonelik bedeli almıyor. Ürünlerin fiyatı ise bildiğimiz market fiyatlarıyla aynı.

Ana sayfadan oturduğunuz il, ilçe ve sitenizi seçerek çok kolay şekilde ürünler ekranına geçip seçiminizi yapıp ödemeye gidebiliyorsunuz. Sistem size dilediğiniz çeşitte ekmek, süt ve gazeteyi sunuyor. Özellikle ürünleri seçerken son derece opsiyonel gün seçenekleri sunulmuş ki nerede ise her kullanıcının ihtiyacını karşılayabilecek bir periyot bulunabiliyor. Örneğin ekmek ve sütlerde haftanın her günü, hafta sonu, sadece hafta içi ya da gün aşırı olacak şekilde haftanın üç günü seçeneklerini bulabiliyorsunuz. Bunca farklı seçeneği bu kadar kullanıcı dostu bir tasarım ile sunuyor olması ise sitenin en önemli avantajları arasında.

Lokasyon bazlı hareket ederek işin en zor kısmı olan dağıtım işini kolaylıkla çözümlediklerini belirten Berktaş dağıtım ekibini nitelikli tutmuş ve üniversite mezunlarından oluşan bir yapı kurmaya çalışmış.

Ödeme alt yapısı olarak payu ile çalışan gazeteekmeksut.com kullanıcılarına en güvenilir ödeme sistemlerinden birini sunuyor.

Fikir Nasıl Ortaya Çıktı?

Sonay Hanımdan aldığımız bilgiler çerçevesinde fikrin ortaya çıkışı enteresan olmuş. Sonay Hanım bir reklam ajansında başkanlık yaparken marka stratejisi belirledikleri inşaat projelerinde apartman görevlisi olmadığını fark etmiş. Özellikle yeni nesil hiçbir inşaat projesinde maliyetlerden dolayı apartman görevlisi olmaması gazeteekmeksut.com fikrinin doğmasına neden olmuş . Konut projelerinde insanlara sürekli lüks satılmaya çalışılırken en temel ihtiyacın giderilmemesini son derece büyük bir boşluk olarak görmüş ve bunu sistemli, alt yapısı sağlam bir yapıya dönüştürmeye karar vermiş. İşte o gün kapıcı olmaya karar vermiş Sonay Hanım. Önemli bir boşluğu tespit ettiklerini dile getiren genç girişimci işin hiçte kolay olmadığını ve üzerinde 13 ay ar-ge yaptıklarını belirtiyor.

Girişimin Gelişme Sürecinden Notlar

Öncelikle kullanıcı dostu ara yüzleri olan sade, basit ve kullanımı kolay bir web sitesi yapmaya karar vermiş. Ancak bir o kadar da yazılım konusunda hassas ve titiz çalışılmış. İşin dile kolay geldiğini ifade eden Sonay Hanım ‘gazete, ekmek ve süt dağıtımı ne olacak’ diye çok basite indirgenmemesi gereken bir proje olduğunu belirtiyor. Sistemin siparişten tedarike, paketlemeden dağıtıma kadar tüm lojistik süreçlerini kendi ekiplerinin yaptığını da ekliyor.

Hangi Lokasyonlarda Hizmet Veriyorlar?

Gazeteekmeksut.com şu an İstanbul ve Ankara’nın en seçkin konut projelerinde başlamış durumda. İnsanların son derece ilgisini ve merakını çeken proje için Sonay Hanım bu hizmetten memnuniyetlerini çok önemsiyor.
Farklı iş birlikleri ve ortaklıkları için görüşmeler yaptıklarının bilgisini de paylaşmış olalım.

Sonay Hanım bu projenin evrileceği noktaları da belirlemiş. Özellikle her gün en seçkin konut projelerine paketlerinin ulaştığını ifade ediyor. Bunun yanında dijital dünyada insanların gazeteleri, akıllı telefon, tabletler ya da bilgisayarlarından okuduğunu hatta Twitter’dan bu ihtiyacı daha hızlı şekilde giderdiğini düşünsek dahi çok sayıda insanın gazeteye ulaşmakta zorlandığından dolayı gazete okuyamadığını belirten Sonay hanım işte bu problemi de kolaylıkla çözdüklerini de belirtiyor.

İşin operasyonel zorlukları, tahsilat sıkıntılarından dolayı gazete gruplarının abonelik modelini oturtamadıklarını belirtiyor ve medya açısından bir devrim yapacaklarını da özellikle belirtiyor.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler

Cevizlik Girişimler: OneHour

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: OneHour

“1 saat içinde buluşturan uygulama” olarak tanınarak büyük ilgi gören anonim arkadaşlık uygulaması OneHour, tamamen yenilendi. OneHour’un yepyeni özellikleri kadınları eğlendirirken, 1 saat içinde randevu koparma zorunluluğu erkekleri strese sokuyor. Uygulama üzerinde tanıştığınız kişiyle yalnızca 1 saat konuşabiliyorsunuz, çünkü 60 dakika sonra her şey siliniyor. Cazibenizi konuşturmak için 1 saat vaktiniz var, hazır mısınız? Ama unutmayın, ne o sizi tanıyor ne de siz onu, çünkü işin eğlence boyutunu öne çıkaran OneHour’da herkes anonim, herkes eşit.

Kim olduğunuzu açık etmeden, kendinize bir randevu arkadaşı bulmak için yalnızca 1 saatiniz olsa neler yapardınız ve ne ona söylerdiniz? Ya da “1 saat içinde benim tavlayamayacağım kimse yok” diyenlerden misiniz? O zaman OneHour uygulamasında keyifli ve eğlenceli 1 saat geçirmeye hazır olun.

Kullanıcıların birbirini beğenerek eşleşmesinin ardından sadece 1 saat konuşmalarına izin vererek “tavlama” stresi ile eğlenceyi bir arada sunan OneHour uygulaması, başta video-selfie ve telefondan fotoğraf ekleme özelliği olmak üzere tamamen yenilenerek uygulama marketlerindeki yerini aldı. Uygulamada artık eklenen selfie kullanıcının kalıcı profili oluyor ve tekrar tekrar selfie eklemeye gerek kalmıyor. Selfie oluştururken, ister telefonunuzdan bir fotoğraf seçiyorsunuz, isterseniz kısa bir video çekip üzerine filtre ekleyebiliyorsunuz.

Cevizlik Girişimler: OneHour

Kullanmak için giriş yapmanızı ve kişisel bilgilerinizi vermenizi talep etmeyen uygulamanın yeni versiyonunda artık hem çevrenizdeki kullanıcıları, hem de dünyanın çeşitli ülkelerinden kullanıcıları aynı akış içerisinde görebiliyorsunuz. Uygulamanın imzası niteliğindeki 1 saatlik sohbet özelliği ise aynı şekilde devam ediyor.

iOS ve Android platformlarında kullanılabilen uygulamaya eklenen bir başka yeni özellik ise “SuperChat”. Biriyle eşleşmeyi beklemek istemiyorsanız “SuperChat” özelliğini kullanarak hemen yazışmaya başlayabiliyorsunuz. Uygulama her 12 saatte bir 2 adet “SuperChat” kullanmanıza izin veriyor. “SuperChat” kullanarak aynı zamanda mevcut sohbetinizi de 1 saat daha uzatabiliyorsunuz.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler

Cevizlik Girişimler: Evreka

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Evreka

“Daha Temiz Bir Çevre ve Daha Verimli Bir Atık Toplama Sistemi” sloganıyla yola çıkan Evreka, akıllı teknoloji sistemlerini kullanarak dünyayı çok daha iyi ve yaşanabilir bir yer haline getirme amacına erişmeye çalışan yerli bir yeşil girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Öyle umuyorum ki, hiç birimiz ağzına kadar çöple dolmuş çöp kutularıyla karşılaşmaktan hoşlanmıyordur? Zaten sevimli sokak kedileri ve kargaların haricinde bu manzaranın hiç birimizi mutlu edeceğini de sanmıyorum. Hatta bazen onlar bile yemek bulamamaktan dert yanıp bu manzaradan şikayetçi oluyor olabilirler.

Evraka’nın bu konuda geliştirdiği çözüm hem insan hayatını daha yaşanabilir kılıyor hem de çöp toplama servisleri ve belediyelerin çöp toplama maliyetlerini %55 oranında düşürüyor. Evraka, çöp kutularına doluluk oranını anlamaya yardımcı olan bir takım basit sensörler yerleştiriyor. Bu sensörler çöp kutusunun doluluk oranına ilişkin verirleri bulut sunucular yardımıyla bir yazılıma iletiyor ve bu yazılım da çöp toplam aracı için en uygun rotaların çıkarılmasını sağlıyor.

Sonuç mu? Hem bizlerin her gördüğünde isyan bayrağını çektiği ağzına kadar dolup taşan çöp kutusu manzaralarının önüne geçilmiş oluyor hem de bu sistem sayesinde çöp toplama servisleri büyük karlar elde ederek daha gelişmiş hizmet sunma şansına sahip oluyor.

Evreka’nın sahada kullanılan yüzlerce ürünü bulunuyor. Yurtiçi ve yurtdışında da bu cevizlik girişime birçok insan olumlu yaklaşıyor. Hatta öyle ki, Evreka’nın bir gün tüm dünyanın çöp kutularını ele geçirebileceğini bile öne sürebiliriz.

Akıllı şehir konsepti olarak teknolojiler geliştiren Evreka, kesinlikle örneğini daha çok görmek istediğimiz, ülkemiz ve tüm dünya için tartışılamaz faydasının görüleceği yeşil bir girişim. Şu an için Evreka’nın merceğinde sadece belediyeler ve çöp toplama servisleri yer alıyor. Yani, belediyeniz veya çöp toplama servisinizden Evreka’yı ısrarla istemeyi deneyebilirsiniz 🙂 Girişimi daha yakından tanımak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla göster

Trend Konular

Copyright © 2016-2017 Dijital Karga - Dijital Şakaya Gelmez!