Connect with us
Cevizlik Girişim: Bir Kutu Kitap

Cevizlik Girişimler: Bir Kutu Kitap

Bir Kutu Kitap, kutu – abonelik modeli ile çalışan Alparslan Demir’in ve Enes Çakır’ın kurucusu olduğu kitap odaklı bir sosyal girişim. Aslında hikâyesi yeni değil, Ekim 2015’te tanıştığımız ve 200 binden fazla aktif üyesi olan edebiyat platformu Biryudumkitap‘ın üzerinde çalıştığı ve nihayet yayına aldığı e-ticaret sitesi diyebiliriz.

bir kutu kitap temmuz kitaplarıBir Kutu Kitap, 34.90 TL’ye, %60’a varan indirimlerle ayda en az 3 kitap sözü veriyor. Şimdilik yalnızca “Edebiyat” kategorisinde kutusu bulunan Bir Kutu Kitap, önümüzdeki aylarda kariyer, girişimci, ebeveyn, çocuk ve tarih kutularını abonelerine ulaştırmaya başlayacak.

Daha önce Türkiye’nin en büyük online kitap satış sitelerinden Kitapyurdu.com’da 5 yılı aşkın geçmişi olan kurucu Alparslan Demir, memlekette okumaya zaman bulamama, ne okuyacağını bilememe gibi bahanelerin tarih olacağını söylüyor ve ekliyor: Artık kitap okumak için tam bir kutu nedeniniz var. Siz de aramıza katılın, aydınlık bir gelecek için hep birlikte okuyalım.

20 Haziran’da yayın hayatına başlayan girişim, ilk ayını doldurmadan 1000 aboneyi yakalamak üzere. İlk kutuların teslimatı sonrasında sosyal medyadaki hareketlilik, işin doğru yönde ilerlediğini kanıtlıyor.

Cevizlik Girişim: Bir Kutu Kitap

KUTU MODELİ BÜYÜYOR

Türkiye’de kutu modeli yeniden ortaya çıktı. Daha önce başarısız denemeler görülmüştü. Görünen o ki Bir Kutu Kitap, kısa sürede kitap dikeyinde ciddi atılım yapmış. Sektörün büyümesine ihtiyaç olduğunu söyleyen ve bu konuda yakında çok daha güçlü bir yapıyı hayata geçireceklerini söyleyen Alparslan Demir, “Şu anda ciddi bir rakibimiz yok, keşke olsa! Kitap okutmaktan daha güzel ne olabilir? Dediğim gibi henüz bir pazar oluşuyor, insanlar bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu takipte olmadığımız anlamına gelmez, her akıllı girişimci gibi sağa sola saldırmak yerine pazar büyüsün isteriz. İleride de pazardaki rekabetin seçki ve müşteri deneyimi tarafında olacağına inanıyorum. Burada yalnızca kitap satmak gibi bir moral yok, insanlarla iletişimde olmak, onları okumaya teşvik etmek, bu yapıya ait hissettirmek gibi motivasyonlar yaratmanız gerekiyor.”

GİRİŞİMCİLERİ TANIYALIM

Her iki kurucu da Türkiye’deki başarılı sosyal girişimciler arasında. Alparslan, dünyanın en büyük sosyal girişimcilik STK’sı olan Ashoka Changemaker’larından ve Robert Bosch Vakfı Alumni’den biri. Biryudumkitap, 2016 sonunda dünyayı değiştirmeye aday sıra dışı sosyal girişimcilerin davet edildiği Ashoka’nın düzenlediği CMX Summit’e katılmıştı. Enes, Dünya İyilik Ödülü sahibi olan Leyla’dan Sonra’nın ilk ekibinden, orada da her iki girişimci birlikte çalışıyor.

Cevizlik Girişim: Bir Kutu Kitap

Bunun dışında kutu modeliyle iş yapmayı düşünen (kitap dahil, hiç fark etmez) girişimciler, Alparslan’a ve Enes’e e-posta göndererek veya LinkedIn üzerinden yazarak ulaşabilirler. Hali hazırda 3 kutu modeliyle omuz omuzayız. Bu konuda planlı şekilde destek veriyoruz. Türkiye’de bu modelin genişlemeye ihtiyacı var.

Sipariş notuna DİJİTALKARGA ibaresi bırakanlara ilk kutularında Bir Kutu Kitap sürprizlerine ek olarak Dijital Karga’ya özel küçük sürprizler de olacak.

Bir Kutu Kitap aboneliğini başlatmak için tıkla ve yeni bir kapıyı arala.

Dijital Karga bir hayal ürünüdür. Kulağınızdan içeriye ilk girdiğinde beyin hücrelerine ulaşana kadar nasıl bir tarife ulaştıysa Dijital Karga odur. Ne bir eksik ne bir fazla. Dijital Karga’nın nasıl ifade edileceğinden çok ne demek istediği önemlidir.

Cevizlik Girişimler: Üniversite Sözlük

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Üniversite Sözlük

ÜniSözlük, Türkiye’deki Üniversite öğrencilerini hedef kitlesi olarak ele alan, öğrencilerin günlük yaşamlarında en çok kullandığı, paylaşım ve fikir alışverişlerinde bulunduğu, sosyalleştiği, projelerini geliştirebildiği, yeni arkadaşlıklar kurduğu cevizlik bir girişim.

ÜniSözlük (unisozluk.net) ile üniversite öğrencileri, hayatlarına dair tüm sorularına yalın, çözüm odaklı, bilgilendirici, güvenilir ve medeni bir tartışma ortamında yanıt bulabilecek.

Türkiye’deki 185 üniversite ve 8,7 milyon üniversite öğrencisi varken (Yök öğrenci istatistikleri 2017) bu ihtiyaçların hiç de azımsanmayacak olduğunu görüyoruz.

Bu cevizlik mi cevizlik girişimin kurucusu İbrahim Cevher Kabadayı da bir üniversite öğrencisi. Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Endüstri Mühendisliği okuyan kurucu aslında modern bir kahraman. Onu bu girişime iten ise sosyal mecralardaki tartışma kültürü, troller, konu saptıranlar, kirli ve tek yanlı bilgi olmuş.

Kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak böyle bir platform kuran İbrahim, her öğrencinin birbirine yardımcı olabildiği, üniversiteye ve üniversite yaşamına dair sorunlara çözüm bulabildiği, aynı ve farklı disiplinlerden ve hatta farklı üniversite öğrencileri ile bir araya gelebildiği online bir sözlük tasarımını hedefliyor.

Girişimin arkasındaki takım ise girişimin ruhuna uygun şekilde, farklı disiplinlerde bulunup ortak amaca hizmet edebilen bir yapıya sahip. Ekipteki diğer kahramanlar ise Esra Atalay ve Meltem Dizdar.

Diğer sözlüklerden farklı olarak, güvenirlilik, açık kaynak yazılım, networking, hedef kitle odaklı, üniversiteliliğe dair her şey sunan ÜniSözlük Aralık  ayına kadar 4 şehir (Ankara, İstanbul,İzmir,Samsun) ile 13 Üniversite’de aktif olmayı hedefliyor.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler: Scotty

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Scotty

Kargaların gücü adına. Trafik derdi kargaları bile gerdi, germeye de devam ediyor. İstanbul içinde ışınlanmayı bulan yegane bir girişim gördük, paylaşalım istedik. İstanbul trafiği Avrupa’da birinci, Dünya’da ikinci sırada bilgisini edindiğimiz girişim sayesinde İstanbul trafiğinden kurtulur, istediğiniz yere hızlı ve güvenli bir şekilde gidersiniz. Evet, trafiğe çözüm üreten girişim Scotty ile karşınızdayız. Bugüne kadar toplam 575 bin dolar yatırım almış.

Işınlanmanın birinci kuralı güvenliktir. Güvenli sürüş eğitimi almış sürücüler gönderdiğiniz konuma gelerek, gerekli ekipmanları ve talimatları verdikten sonra sizi istediğiniz yere bırakıyor.

Motor sürücüleri ile motor kullanmak isteyen insanları bir araya getiren girişim, iOS ve Android tabanlı iki platformda yer alan uygulamaları aracılığıyla hizmet veriyor. İstanbul’un trafik çilesi göz önüne alındığında insanlar gidecekleri yere Scotty ile çok daha erken ulaşabiliyor. Uygulamayı kullanan motosiklet sürücüleri arasında mühendis, avukat, pilot gibi çeşitli meslek gruplarından insanlar var.

İnsanlara motosiklet kullanımını sevdirmeyi ve bu kültürü geliştirmeyi de hedefliyorlar. Az önce söylediğimiz gibi eğitimli motorcularla çalışan Scotty, kullanıcılarına hızlı, eğlenceli, güvenli bir yolculuk vadediyor. Tek yapmanız gereken uygulamayı açıp en yakın motorcuyu bulunduğunuz yere çağırmak.

Tarkan Anlar tarafından kurulan Scotty bünyesinde 400’den fazla motorcuyu barındırıyor. Şimdiye dek 15 bin yolculuk (200 bin km) sayısına ulaşmış. Eğer siz de denemek isterseniz Scotty’nin Android ve iOS uygulamaları hemen indirebilirsiniz. Haziran 2017 tarihinde dünyaya merhaba diyen girişimin kısa sürede geldiği noktayı “Trafikte zaman kaybetmeden, motor ile güvenli ve ekonomik yolculuk.” misyonuna borçlu desek yanlış olmaz.

Scotty kullanımının size maliyeti gideceğiniz mesafeye göre değişebiliyor. Sürücüyü çağıran kişinin yanına gönderebilmek için 3 TL‘lik bir açılış ücreti var. Daha sonra yaptığı kilometre başına 1 TL. Zaten kullanmak isteyen kişi uygulamayı açtıktan sonra başlangıç ve bitiş noktalarını seçtikten sonra belirtilen rota üzerinden gittiği taktirde tahmini ücreti ekranda görüyor.

Girişimi daha yakından tanımak için tıklayın.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler: Bisikletname

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Bisikletname

Girişim yapmak, ne güzel şey! Kimi geleceği şekillendirmek, kimi iş dünyasına yeni bir soluk getirmek için çıktığı bu yolda ortak bir kaygı duyuyor: “Değer Üretmek“. Bugün sizlerle dijitalde kültürel bir değer biriktiren “80 günde devr-i Türkiye” için bu yazıda buluştuk. Girişimin asıl adı ise Bisikletname.

1987 Eylül ayında Buldan’da dünyaya gelen Ahmet Süğlün’ün bisikletname girişimiyle karşınızdayız. Kendi sitesinde yer alan bilgiye göre İzmir’e taşınmasıyla 2015 yılında çocukluk heyecanlarına ve maceralarına geri dönmesinie sağlayan bisikletle yeniden buluşmuş.

Bir dağ bisikleti, bir yol bisikleti ve 1 tane de kedisi olan Ahmet, bisikletle 1 yılda 10.000 km üzerinde yol yapmış. İzmir’de bisiklet antrenmanlarına devam ediyor ve kat ettiği mesafeleri giderek katlamayı hedefliyoru. Belki de çok seveceğimiz hikayelerde buluşacağız onunla.

Yolculuğunun 76. gününde keşfettiğimiz bu girişimin web sitesini ziyaret etmek için bu linki tıklayabilirsiniz. Her gün için eklenen bir yazıya ve sponsorluk, konaklama gibi bilgilere ulaşmanız mümkün.

Neden 80 il ve neden 80 günde?

80 günde Devr-i Alem kitabından yola çıkarak böyle bir fikirle “yol bisikletimle” Türkiye’yi turlamaya karar verdim diyor Ahmet Süğlün ve sözlerine şöyle devam ediyor, “Çıkış ilimiz olan İzmir’i saymazsak hedef illerle birlikte 80 farklı ile ulaşmış oluyorum ve toplamda 81 ile tekerlerim değecek. 80 günde olması, aynı zamanda bisikletle yapılacak yolculuğu kısıtlayıcı bir mücadele olacak. Türkiye’de iller arası bisiklet yol haritası oluşturmak ve iller arası bisikletle seyahat etmenin mümkün olduğunu, bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu göstermeyi amaçlıyorum.”

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler: nakliyemkolay.com

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: nakliyemkolay.com

Herhangi bir şeyi yapmanın kolay yolunun olması her zaman güzeldir. Özellikle, şirketlerin işlerini kolaylaştıran girişimler iyiki varlar. Onlardan birisi ile karşınızdayız: “nakliyemkolay.com” Kimlerdendir diye araştırdığımızda mini bir bilgi bulduk.

NakliyemKolay.com, DRN Lojistik A.Ş. firmasının bir markası olup, proje lojistik sektörüne hizmet sağlayıcı olarak konumlandırılmış. Binlerce üyesinin gerçekleştirdiği yüklemelerin gücüyle birlikte, çeşitli dönemlerde toptancılık anlaşmaları yapar, bu sayede denizyolu ve havayolu yüklemelerinde maliyetleri düşürmekle kalmaz, yaptığı ileri teknoloji yatırımları ile, operasyonları da takip edilebilir ve basit bir hale getirir. Kulağa yeterince hoş geliyor.

Yurtdışına yapılan gönderi faaliyetlerini pratikleştiren taşımacılık girişimi nakliyemkolay.com Bulgaristan’da kurduğu şube ile geçen hafta faaliyetlerine başladı. Uluslararası taşımacılık şirketleri ile özel anlaşmalar yaparak Türkiye’den yurtdışına yapılan gönderilere önemli maliyet avantajı sunan nakliyemkolay.com bu hamlesiyle kuruluşunun üçüncü senesinde Avrupa’da faaliyet göstermeye başlamış oldu.

KOBİ’ler Avrupa’ya Daha Kolay Açılacak

Bulgaristan yatırımı ile ilgili konuşan nakliyemkolay.com kurucusu Dr. Önder Türker; ”Türkiye’de dış ticaret yapan firmalara faydalı bir iş modeli oluşturup maliyetleri nasıl düşürürüz diye yola çıktık. İş modelimizi buna göre kurduk. Üç yıl içine, startup konumundan Avrupa’da şube açacak seviyeye geldik. Bu yatırımımızla birlikte, sistemimize kayıtlı 3 bin müşterimize daha fazla fırsat sunacağız” dedi.

Yatırım için Bulgaristan’ı seçmelerinin nedenlerini; Türkiye’ye yakınlık, birçok Türk şirketinin halihazırda faaliyet göstermesi ve ülkenin AB sınırları içinde olmasının sağladığı taşıma avantajları olarak sıralayan Türker; bu senenin sonuna kadar, hem Türkiye’deki dış ticaret firmaları için hem de AB içinde faaliyet gösteren gerek Türk gerek AB vatandaşı müşterileri için daha büyük faydalar yakalayacaklarını belirtti.

Sırada ABD, Dubai ve Çin Varmış!

Bir yandan az hacimli gönderisi olan dış ticaret firmalarına düşük maliyetle taşımacılık hizmeti veren nakliyemkolay.com, yurtdışına çok gönderim yapan firmalara ise operasyonlarını hızlandıran ve basitleştiren çözümler sunuyor. Nakliyemkolay.com, Bulgaristan’la birlikte Avrupa’da edineceği taşımacılık deneyiminin ardından stratejik öncelikleri arasında Amerika Birleşik Devletleri, Dubai ve Çin’de şubeler açmayı planlıyor.

Girişimi daha yakından tanımak ve hizmet almak için tıklayın. Yeni bir kapıyı aralayın.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler: Tarımsal Pazarlama

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Tarımsal Pazarlama

Türkiye gibi coğrafi konum açısından tarım cenneti olan bir ülkenin dijitalleşme yolunda hiçbir adım atmaması elbette düşünülemez. Cevizlik girişimler köşesinin bu seferki konuğu olan Tarımsal Pazarlama da bu düşünceden yola çıkarak kurulan, çiftçiler için yardım eli olma görevini üstlenen basit ancak etkili bir tarımsal girişim faaliyetidir.

Tarımsal Pazarlama’nın birçok amacı var. Öncelikli amaçlarının arasında çiftçilerin ürünlerini komisyonsuz ve en hızlı şekilde satışa sunması, çiftçilik hakkında pratik bilgileri vererek çiftçilerin ürünlerini nasıl koruyabileceği hakkında bilgilendirmek var. Elde ettiği ödüller ve ardına kattığı çiftçi üyeler düşünülecek olursak Tarımsal Pazarlama bunu Türkiye pazarında başarmış en önemli girişimlerden biri.

Tarımsal Pazarlama ile çiftçiler kendilerine bir profil oluşturarak tümüyle çiftçiler için hazırlanmış bu platformun içerisinde ücretiz olarak yer alabiliyor. Bu girişim sayesinde çiftçiler artık ürünlerini hızlıca satabiliyor, sattığı ürünlerinin kendi ilindeki ve çevre illerdeki fiyatını öğrenebiliyor. Böylece çiftçiler ürünleri için en iyi fiyatı belirleyerek ürünlerini satma şansına sahip oluyor.

Çiftçiler için Tarımsal Pazarlama sadece bir satış platformu değil çok daha fazlası olmak istiyor. Birçok çiftçi internet gündemini takip edemediği için hibe destek ve kredilerden haberdar olamıyor veya nasıl başvurularda bulunacağını bilemiyordu. Cevizlik girişim olan Tarımsal Pazarlama sonrasında çiftçiler artık tarım gündeminden sürekli haberdar hale geldi.

Yalnızca satış ve haberler değil, ürünler ve yetiştiricilik konusunda da Tarımsal Pazarlama kendine ait bir bilgi bankası oluşturmuş. Bu sayfalar aracılığıyla çiftçiler yetiştiriciliğini yapacakları ürünler hakkında detayları öğrenebiliyor ve ipuçlarına göz atarak ürünlerini yetiştirirken nasıl en yüksek verimi elde edeceğini de öğrenmiş oluyor.

Tarımsal Pazarlama açık ara Türkiye tarım sektörünün nabzını tutan en cevizlik girişim. Tarım alanında yaptıklarıyla unutulmayacak olan Tarımsal Pazarlama girişimini geleceğin devam edecek girişimlerinden biri olarak da değerlendirebiliriz.

Cevizlik girişime göz atmak için linki tıklatın. Yeni kapılar açmaya devam.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler: Givin

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

givin

Givin, daracık taytları giymeden ve pelerininiz olmadan da bir kahraman olabileceğinizi düşünen, içinizdeki gizli kahramanı dışarı çıkarmanıza ve insanlara yardım etmenize yardımcı olan bir modern kahraman topluluğu. Hem kendiniz hem etrafınızdaki insanlar için harika bir şeyler yapmak istiyor ama bunu nasıl başaracağınızı bilemiyorsanız Givin ile modern bir süper kahramana dönüşmek sandığınızdan çok daha kolay olabilir.

Givin, modern kahramanlar topluluğu sloganıyla yola çıkan ve insanlara yardım etmenizi kolaylaştıran bir nevi sosyal ağ hizmeti diyebiliriz. Givin’de modern kahramana dönüşüp etrafınızdaki insanlara yardım etmek hem çok kolay hem de yardım etmenin birçok farklı yolu var. Hep bu ülkenin daha eğitimli daha iyi ve daha çalışkan insanlara ihtiyacını olduğunu söylüyoruz. Oysa bunların gerçek olmasını istiyorsak sadece söylemekten öte bir şeyler yapmamız da şart. Givin de bunu gerçekleştirmemiz için farklı yardım etme metodları sunuyor.

Örneğin, gitar çalmayı biliyorsunuz hatta belki harika bir gitar öğretmenisiniz. O halde Givin ile bir öğrenciye kurs vererek Givin’in ödemeyi sizin yerinize almasını ve bir yardım projesine bağışlamasını sağlayabilirsiniz. Dolabınızda sakladığınız ve artık özgür kalması gerektiğini düşündüğünüz onlarca eşyanızı da Givin ile gerçek kullanıcılara satabilir ve paranın yardım fonlarına aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece ürünlerinizi değer katan bir proje ile başka insanlara ulaştırırken siz de bir modern kahramana dönüşebilirsiniz.

Üstelik tüm bunlar olup biterken Givin size yalnızca sizin için şuraya veya buraya yardımda bulunuyoruz da demiyor. Elde ettiğiniz fonun hangi yardım kaynağına aktarılacağını siz seçiyor ve yardım ettiğiniz organizasyonu sürekli ve adım adım takip ederek sonucunu görebiliyorsunuz.

Tam cevizlik bir girişim olan Givin, öyle umulur ki ülkemizde çok iyi yardım kampanyalarının gerçekleşmesine yardımcı olacak. Siz de Givin’e katılarak bu kutsal amaca yardımcı olabilir ve yardım fonlarına katkıda bulunabilirsiniz.

Girişimi deneyimlemek için linki tıklatın. Yeni kapılar açmaya devam.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler: Ayder

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Ayder

Alternatif Yaşam Derneği veya kısaca Ayder, Türkiye’deki engelliler ve tüm dezavantajlı sosyal gruplara alternatif çözümler üretir. Yenilikçi ve sürdürülebilir projeler yardımıyla “Engelsiz Türkiye” için üzerine düşen görevi yerine getiren bir girişim ve dernektir.

Ayder, engelsiz bir Türkiye için yardım elini ilk defa resmi olarak 2002 yılında uzatmaya başlamış ve bu tarihten günümüze kadar süren yardım serüveni boyunca hem binlerce insana yardım etmiş hem de yüzlerce ödül kazanmıştır.

Dalmak Özgürlüktür, Alternative Camp, Reha İstanbul Fuarı, Engelsiz Turizm ve Düşler Akademisi gibi birçok yenilikçi proje de Ayder’in bugüne kadar meydana getirdiği en önemli faaliyetler olarak görülüyor.

Engelliler ve sosyal dezavantajlı gruplara yardım etmeyi hedef alan Ayder girişimi, bu kişilerin birer üretici ve tüketici olarak ekonomik hayata kazandırılması açısından birçok sürdürülebilir faaliyette bulunuyor. Zira bir ülkenin tüm vatandaşlarının “engelsiz” olması hem ekonomik hem de sosyolojik açıdan oldukça önemli. Ayder de bu konuda sürdürülebilir birçok faaliyet ile üzerine düşeni yaparak yarınlara tamamen engelsiz bireyler yetiştirme amacıyla öne çıkıyor.

Tabii bu girişimin başarıya ulaşması için sürdürülebilir projelerde sürekli olarak yer alacak sizin ve benim gibi insanlara ihtiyaç duyuluyor. Ayder’in şartları ve sunduğu olanaklar da oldukça geniş. Birçok yardım organizasyonunun aksine Ayder’in organizasyonlarının daha özgürlükçü olduğu da hemen fark ediliyor.

Birçok başarıyı göğüsleyerek en takdir ettiğimiz yerli girişimlerden biri olan Ayder, Birleşmiş Milletler’in “Global Compact” (Küresel İlkeler) sözleşmesini de imzalayan ilk sivil toplum örgütüdür. Türkiye’yi bir adım daha ileriye taşıyacak yerli girişim Ayder’de siz de yer alarak bu kutsal amaca imkanlarınız dahilinde hizmet edebilirsiniz.

Ayder hakkında daha fazla bilgi almak için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler: Çöp (m)adam

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Çöp (m)adam

Sizin bu yazıyı okumak için harcayacağınız 5 dakika içerisinde yaklaşık olarak 2.500.000 çöp üretilmiş olacak. Çöpler, bu rakamlar açısından baktığımızda belki insanoğlunun dünyada tüketerek ürettiği en hızlı madde olma konusunda açık ara birinciliğe sahip.

İnsan olarak çöpleri pek sevdiğimiz veya bunları yeniden bir şeylere dönüştürme konusunda hevesli olduğumuzu söyleyemeyiz. Tüm çöpleri büyük bir alana yıkmanın aksine bu çöp atıklarının da bir şekilde değerlendirileceği ve hayatı boyunca düzenli bir geliri elde edemeyen kadınlara yardım eli olarak uzatsak fena mı olurdu? Çöp (m)adam tam olarak bu amacı gerçeğe dönüştürmek için yola çıkmış, ne eşi duyulmuş ne benzeri yapılmış bir geri dönüşüm girişimi olarak karşımıza çıkıyor.

Çöp (m)adam, insanların fabrikasyon ve hepsi birbirinin kopyası olan ürünleri tercih etmesinin önüne geçerek onlara geri dönüşümle üretilmiş, modanın yeni trendi olacak eşsiz ve benzersiz ürünleri sunuyor. Fotoğraf çerçeveleri, çantalar ve önlükler gibi daha birçok parça Çöp (m)adam’ın atölyesinde sıklıkla üretilen ürünlerin başını çekiyor.

Bu ürünleri satın alan kişiler hem farklı olma moda akımının başını çekiyor hem de eşi ve benzeri hiç kimsede olmayan benzersiz bir ürüne sahip olmuş oluyor. Tüm bunları yaparken de parasını gerçekten harika bir amaç için harcayarak emek sarfeden kadınlara düzenli bir gelir elde etme şansı sunuyor. Nasıl ama, bir taşla kaç kuş sayabileniniz oldu mu?

Çöp (m)adam ilk olarak Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bir yerel kalkınma fikri projesi olarak hayatına başlamış. İnsanların haklı ilgisini kısa sürede üzerine toplamayı başaran ve aslında “atık” olarak etiketlediğimiz ürünlerin hayatımıza tekrar tekrar dahil edilebileceğini gösteren Çöp (m)adam, kısa sürede harika ve cevizlik bir internet girişimi halini gelmiş.

Çöp (m)adam şimdi, kendi internet sitesi ve Pinterest gibi sosyal medya kanallarını kullanarak ürünlerini pazarlıyor. Bu ürünlerle alıcılara tamamen benzersiz bir ürüne sahip olma şansı sunulurken, çöplerin yeniden ve çok daha iyi amaçlar için kullanıması da hedefleniyor. Kısa sürede kendi ceviz kabuğunu dolduran Çöp (m)adam üstelik İngilizce dil desteği ve satış imkanı da sunuyor. İşte biz buna cevizlik girişim deriz.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler: Kitap Metre

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Kitap Metre

Böyle, tüm kitap severlerin tek seferde istedikleri kitapları bulmasına yardımcı olan bir arama motoru olsa nasıl olurdu? Harika olurdu öyle değil mi… Kitap Metre’de bunu düşünmüş olmalı.  Yalnız Kitap Metre bu fikir üzerine öyle düşünmüş ki, sadece bir arama motorunun kitap severlerin işini tam anlamıyla görmeyeceğine karar vermiş. Bu nedenle de kitap arama motoru olmaktan ziyade insanların kitaplarla bağ kurmasındaki en önemli yol olmaya karar vermiş.

2010 Yılında kurulan Kitap Metre girişimi, aradığınız kitaplar için Türkiye’deki yerel kitap satıcılarının internet sitelerini tarayan ve size anlık olarak haber verebilen bir web hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Kitap metre, düzenli kitap okurlarının sorunlarını oldukça iyi analiz etmiş ve ihtiyaçlarına cevap olmak için de pratik çözümler üretmiş.

Biliyorsunuz, kitap satın almak gerçekten sancılı bir süreç. Bazen aradığınız kitap aradığınız mağazada olmaz, bazen aradığınız kitap bir satıcıda farklı diğerinde farkı fiyata sahip olur, bazen de kargoyu ücretsize getirmek için hesap defter hangilerini ondan alsam, hangilerini bundan alsam hesabına düşmeniz gerekir. Kitap Metre bu aşamada devreye girer ve sizi bu sancılı süreçten en hızlı ve sansıcısız şekilde kurtarır.

Kitap Metre yalnızca düz bir arama motoru olarak sizin istediğiniz kitabı taramak yerine kitabın o mağazadaki fiyatı, mağazanın stoğunda yer alıp almadığı, kargo fırsatları gibi tüm bilgileri size sunar. Böylece sizin yapmanız gereken tek şey istediğiniz kitapları tek bir sepette en uygun fiyatlarıyla toplamak olur.

Kitap Metre sizin kitaba ulaşma yolunda verdiğiniz o kutsal çabayı sıfıra indirgemek için hem cebinize hem okur ruhunuza işlemek isteyen bir internet hizmetidir. Söylemeye muhtemelen gerek dahi yoktur ama Kitap Metre elbette ücretsiz olarak servis sunuyor. Buhar Metre kitap okurları için daima hazır peki siz şimdi kitap almaya hazır mısınız? Hazır olun olmayın, girişime göz atmak için linki tıklayın.

Daha fazla göster

Cevizlik Girişimler: Otsimo

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Cevizlik Girişimler: Otsimo

Girişimlerin büyük çoğunluğu hayatımızı daha iyi sürdürmemiz veya omuzlarımızda biriken basınçlı yükü hafifletmek için yapılıyor. Yani, bu girişimlerin büyük bir kısmı tamamen normal ve sağlığı yerinde olan insanlar düşünülerek tasarlanıyor. Peki, bu sırada sağlık sorunu olan insanların hayatlarını hem kendileri hem de aileleri için daha kolay hale getirilmek için ne yapılıyor? İşte bu sorunun cevabı ceviz mi cevizlik girişim Otsimo’da saklı.

Otsimo, her 100 insandan 2’ikisinin otizm rahatsızlığından muzdarip olması istatistiği üzerine şekillendirilmiş bir internet ve yazılım girişimi. Sunduğu mobil uygulamalar sayesinde Otsimo hem otizm hastaları hem de otizm hastalığına sahip çocukların ebeveynleri için renkli çözümler sunuyor. Otsimo sayesinde otizm hastaları, eksik kalan eğitimlerini evde tamamlama fırsatına sahip oluyor ve çocuklara devlet okuluna gidebilmeleri için bir umut ışığı yakılıyor. Üstelik bunların tümü hilesiz ve hurdasız ücretsiz olarak yapılıyor.

Otsimo’nun kurucu ortaklarından Zafer Elcik’in belirttiğine göre otizmli hastalar için ABD’de kişi başına aylık $1500 gibi bir harcama gerçekleştiriliyor. Ülkemize gelindiğideyse bu fiyat ortalama ₺1500 civarında oluyor. Tabii fiyatların yanı sıra bu alandaki kaynakların ve imkanların sınırsızlığı bu eğitimi verecek kişilerin sayısının yetersizliği gibi detayları da belirtmemiz şart.

Otsimo’nun mobil uygulamaları çocuklar için hem eğlendirici hem de öğretici olma niteliğine sahip. Uygulamanın içinde reklam gösterilmiyor ve uygulama içi satın alma gibi gelir modelleri kullanılmıyor. Tamamen özel bir eğitim uygulaması niteliğinde olması nedeniyle Otsimo’yu otizm hastası çocuklar ebeveynlerinin kontrolü altında olmasına gerek kalmadan kullanabiliyor. Bu da ailelere Otsimo’nun bolca zaman kazandırması anlamına geliyor.

Otsimo yalnızca çocukların değil, ailelerin de bu konuda ne kadar yardıma ihtiyaç duyduklarının farkında bu yüzden girişimleri otizm hastaları ve aileleri olarak şekillendirmişler. Yani otizm hastası çocuğunuz için değerlendirebileceğiniz farklı bir mobil uygulama mevcutken, sizin değerlendirebileceğiniz daha farklı bir uygulama mevcut.

Otsimo gibi ceviz mi ceviz girişimlerin sayısı ülkemizde oldukça az. Bu nedenle çok daha fazla desteğe ihtiyaç duydukları da gerçek. Umarım, ilerleyen yıllarda da Otsimo gibi daha birçok cevizlik girişim meydana gelir ki, biz de bunları en dijitalinden en kargasından size aktarabilelim.

Otsimo hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla göster

Trend Konular

Copyright © 2016-2017 Dijital Karga - Dijital Şakaya Gelmez!