Connect with us

Çocukları Siber Zorbalıktan Korumanın 5 Yolu

Bu aralar yaz tatilinin keyfini çıkarmakla meşgul olan çocukların internette geçirmek için her zamankinden daha çok zamanı var. Çeşitli konularda bilgilenmek, sosyalleşmek ve oyun oynamak gibi amaçlarla genellikle keyifli vakit geçirdikleri dijital dünya, zaman zaman bazı problemleri de beraberinde getirebiliyor. Bunlardan birisi de tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok çocuğun hayatını olumsuz etkileyen siber zorbalık. Siber zorbalık, genellikle iletişim ortamlarında bir veya bir grup çocuğun bir diğeri hakkında olumsuz konuşması, onu dışlaması, dalga geçmesi, provoke etmesi, istenmeyen mesajlarla sürekli olarak rahatsız etmesi gibi birçok şekilde vücut bulabiliyor.

Okulda başlayıp internette devam etme ve tatil dönemlerinde artma olasılığı yüksek olan siber zorbalık, çocukların internet üzerinde karşı karşıya kalabileceği başlıca tehlikeler arasında. Kaspersky Lab’ın son bir yıl içerisinde iconKids & Youth ile gerçekleştirdiği bir anket, dünya çapında her 10 çocuktan 6’sının siber zorbalık konusunda endişe duyduğunu ortaya çıkardı. Şirketin Türkiye’de gerçekleştirdiği Tüketici Güvenliği Riskleri Anketi’ne katılan ve çocuk sahibi olan kullanıcıların ise %32’si çocuklarının siber zorbalık kurbanı olabileceğinden korkarken, %7’si çocuklarının son 12 ayda en az bir siber zorbalık olayının kurbanı olduğunu söylüyor. %27’lik bir kesim ise çocuklarının çevrimiçi ortamlarda ne yaptığına dair bir kontrol sağlayamadıklarını itiraf ediyor ve buna rağmen yalnızca %19’luk bir kısım çocuklarını internetteki tehditlerden koruyabilecek yazılımları kullanıyor.

İşte çocuğunuzun siber zorbalığa karşı güvende olması için yapabilecekleriniz: Onunla konuşun

Çocuğunuz internetle tanışır tanışmaz ona siber zorbalığın ne olduğuna dair bilgi vermeniz iyi olacaktır. Başına neler gelebileceğini anlamalı ve siber zorbalıkla karşılaşırsa kendisine yardım edilebileceğini bilmeli. Ayrıca, kurban ister kendisi, isterse bir başkası olsun, yardım edilebilmesi için çekinmeyerek sizinle açık açık konuşması gerektiğini ona uygun bir dille anlatıp güven verin, onu cesaretlendirin.

Kurallarınızı belirleyin

Çocuklarınıza başkalarını küçük düşürecek veya onları üzecek şeyler söylememeleri gerektiğini öğretin. Çocuğunuz yalnızca siber zorbalık kurbanı değil, siber zorbalığı uygulayan kişi de olabilir. Bu yüzden onu durum hakkında bilgilendirin; bu eylemin çok yanlış olduğunu ve ne gibi tatsız sonuçlar doğurabileceğini anlatın.

Cihazını elinden almak çözüm değil

Çocuğunuzun elinden cihazını alarak benzeri bir durumun tekrarlanmasını engelleyebileceğiniz fikrine kapılmayın. Bunun yerine, ona bazı temel güvenlik ve gizlilik kurallarını öğretin. Bu kuralların ne olduklarını, ne anlama geldiklerini ve özellikle de sosyal ağlarda neden bu kadar önemli olduklarını anlatın. Çocuğunuza cihazları veya sosyal medya hesapları özelinde gizlilik ve güvenlik ayarlarını nasıl değiştirebileceklerini, fotoğraflarının ve verilerinin yabancılar tarafından görülmesini nasıl engelleyebileceklerini gösterin.

 Okul görevlileri ile konuşun

Çocuğunuzun sosyal medyada iletişim kuracağı kişiler ilk etapta okul arkadaşları olacaktır. Çocuğunuza siber zorbalık yapan kişi okulundan veya sınıfından olabilir. Bu yüzden okul otoriteleri ile konuşarak olası sorunları detaylı bir şekilde öğrenebilir ve gereken adımları birlikte atabilirsiniz.

 Bir güvenlik yazılımından destek alın

Çocuklarınızın bilgisayar ve mobil cihazlarında ne yaptığını daima arkalarında durarak takip edemezsiniz. Ebeveyn denetimi özelliği sunan çeşitli güvenlik yazılımları sayesinde işiniz bir hayli kolaylaşabilir. Örneğin Kaspersky Safe Kids, çocuklarınızın internet kullanımını belli çerçeveler içinde sınırlandırmanızı, sakıncalı siteleri engellemenizi ve daima nasıl sitelere giriş yaptıklarını takip etmenizi sağlıyor. Böylece çocuğunuz tehlikelerden uzak bir şekilde dijital dünyanın sunduklarından güvenle faydalanabilir.

Dijital Karga bir hayal ürünüdür. Kulağınızdan içeriye ilk girdiğinde beyin hücrelerine ulaşana kadar nasıl bir tarife ulaştıysa Dijital Karga odur. Ne bir eksik ne bir fazla. Dijital Karga’nın nasıl ifade edileceğinden çok ne demek istediği önemlidir.

Sponsorlu Gönderi
Yorumlara Göz At

Giriş yapmalısın Giriş Yap

Yorum Yap

Yapay Zeka Endüstrisi 2023 Hedefi 14 Milyar Dolar

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Yapay Zeka Endüstrisi 2023 Hedefi 14 Milyar Dolar

MediaTek, NeuroPilot AI Yapay Zeka sınır bilişim (edge computing) platformunu CES 2018 fuarında tanıttı. APU (Artificial Intelligence Processing Unit) olarak isimlendirilen Yapay Zeka özellikli bir işlemci ve NeuroPilot yazılım geliştirme kiti (SDK) sayesinde MediaTek, dünya çapında 1,5 milyar tüketici ürününe güç veren teknolojik ürün portföyüne Yapay Zeka gücü kazandıracak. Bu tüketici ürünleri arasında akıllı telefonların yanı sıra, akıllı evler, otomobiller ve her gün kullanılan diğer elektronik cihazlar da yer alıyor.

CES 2018 standında ayrıca, sesli asistanlarda, televizyonlarda ve otonom arabalarda hali hazırda kullanılan çözümleri ve MediaTek’in Yapay Zeka teknolojisiyle günümüzün tüketici ürünlerine kattığı güç de görülebiliyor.

2018 yılının, cihaz inovasyonunda yeni bir dönemin başlangıcını temsil ettiğini belirten MediaTek Başkan Yardımcısı ve Ev Ürünleri Grubu Genel Müdürü Jerry Yu, “Yapay Zeka teknolojileri, tüketicilerin günlük hayatlarının bir parçası halini alıyor. MediaTek, işlemcilerine sağladığı Yapay Zeka entegrasyonunun gücüyle, müşterilerine ve iş ortaklarına, tüketicilerin talep ettiği teknolojik gelişimi ürünlerine yansıtma imkanı sağlıyor. Bugünün akıllı cihazlarına da uyumlu olacak şekilde hazırlanan MediaTek platformumuz, Yapay Zeka sayesinde daha parlak yaşanacak bir geleceğin kapılarını şimdiden açıyor” dedi.

Yapay Zeka endüstrisinin, 2023 yılında 14 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Ürünlerine Yapay Zeka entegrasyonu için çalışmalar yapan cihaz üreticileri, işlemci gücünü, batarya tasarrufunu ve rekabetçi maliyetleri birlikte sunan çözümlere ihtiyaç duyuyorlar. Günümüzün gerçek zamanlı veri işleme odaklı sınır bilişim yaklaşımı, akıllı cihazların daha hızlı tepki performansı için daha fazla işlem gücüne sahip olmasını gerektiriyor.

Teknolojinin ve pazarın bu temel ihtiyaçlarına uygun şekilde geliştirilen MediaTek NeuroPilot AI Yapay Zeka platformu, özellikle bazı kilit noktalara odaklanıyor ve buralarda fark yaratıyor.

  • Sınır Bilişim Yapay Zeka Uyarlayıcısı (Edge AI Enabler): MediaTek, derin öğrenme ve akıllı karar süreçlerinin daha hızlı yürütülmesi gerektiren sınır bilişim odaklı cihazlar için, Yapay Zekayı işlemci seviyesine getiriyor. Bu atılım, Sınır Bilişim – Bulut Bilişim teknolojilerini hibrit olarak kullanan güçlü bir Yapay Zeka çözümü sunuyor.
  • Sınır Bilişim Yapay Zeka Verimliliği (Edge AI Efficiency): MediaTek işlemcilerin en önemli özelliği olarak tanınan performans ve enerji verimliliği dengesi, Yapay Zeka uygulamalarının entegrasyonunu ve kullanımının farklı platformlardaki cihazlar için daha verimli ve pratik şekilde gerçekleşmesini mümkün kılıyor.
  • Yapay Zeka Zenginleştirmesi: MediaTek platformu, akıllı kamera, ses ve görüntü tanımlama uygulamaları gibi akıllı cihazlarda her gün kullanılan özelliklerin, Yapay Zeka ile daha zengin bir deneyim sunmasına olanak veriyor.
  • Çatı Sistem Yapay Zeka Desteği: MediaTek Yapay Zeka çözümleri, günümüzde yapay sinir ağlarında kullanılan Google TensorFlow, Caffe, Amazon MXNet, Sony NNabla gibi yazılım geliştirme kitleri ile uyumlu şekilde çalışıyor. MediaTek aynı zamanda, Android ve Linux işletim sistemlerini de uyumlu çözümlerle desteliyor.
  • Yazılım ve Donanım Çözümleri – MediaTek, APU (Artificial Intelligence Processing Unit) olarak isimlendirilen Yapay Zeka özellikli tasarlanmış işlemcinin yanı sıra, bir Yapay Zeka yazılım geliştirme kiti (SDK) de sunacak. Bu sayede yazılım geliştiricilerin, MediaTek işlemcilerde ve MediaTek işlemci kullanan cihazlarda Yapay Zeka uygulamaları oluşturmak için çip üzerinde sistem (SoC) düzeyinde fonksiyonlara erişimi mümkün olacak.

Akıllı cihazların yeni çağına girildiğini söyleyen Jerry Yu, “Tüketiciler ve onlar için ürün üreten müşterilerimiz, Yapay Zeka gücü taşıyan algoritma işletimi sayesinde çekilen daha iyi fotoğraflardan sesli komutlara, yüz tanıma özelliğinden otonom araçlar için daha hatasız sensor verilerine, daha akıllı cihazları istiyorlar. Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi teknolojileri, tüketici ürünlerinin gelişimini çok daha ileriye götürüyor. Gerek işlemci portföyü, gerekse Yapay Zeka alanında sunduğumuz ve geliştirmekte olduğumuz çözümleriyle MediaTek, Yapay Zeka ekosisteminin önde gelen oyuncusu olarak konumlanıyor” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

Kitapyurdu.com’un 2017 Faaliyetleri İnfografik

Yayınlanma

Tarih:

Türkiye’nin en eski online kitap alışveriş sitesi Kitapyurdu.com 2017 yılına dair istatistikler paylaştı. Kullanıcılarının demografi bilgilerinden, en çok arama yapılan kelimelere kadar farklı verilerin paylaşıldığı infografikte yer alan bilgiye göre “kpss” kelimesi bir yılda 2 milyondan fazla arama yapılan tek kelime. Dikkat çeken ikinci kelime ise 1 milyondan fazla aranan “ingilizce” oluyor.

İnfografikte yer alan bilgileri inceleyip, Kitapyurdu.com hakkında çeşitli bilgiler edinebilir, Türkiye’de kitapla alakalı içgörü üretebilirsiniz. Kitapla kalın sevgili okur ve onlara değer verin.

Daha fazla göster

Cahil Cesareti (Dunning-Kruger Sendromu)

Yayınlanma

Tarih:

Kendi kendinize keşke ben de biraz cahil olsaydım da bu kadar mutsuz olmasaydım dediğiniz oldu mu hiç? Ya da bilgi düzeyi yüksek olan kişilerin sorunları görme ve sorunlarla yüzleşip mutsuz olma olasılığının yüksek olduğunu düşünenlerden misiniz? Bu sefer Karga bayağı ifadeyle Cahil Cesareti adı verilen Dunning-Kruger Sendromu‘na (Bilimsel Adı) değinecek. Kargastik bir konu daha😉 1999 yılında Cornell Üniversitesi’ nde görevli Justin Kruger ve David Dunning isimli iki psikolog bir görüş ortaya atmıştır. Bu görüşe göre; yetkinlik düzeyi düşük kişiler, yeteneklerine aşırı derecede değer biçme eğiliminde olup kendilerindeki eksikliğin boyutunu görememektedir. Yetkinlik düzeyi düşük olan bu kişiler eğitilirlerse geçmişteki eksikliklerini fark edip kabul etmektedir.

İki psikolog bu tezlerini gerçekleştirmek için çalıştıkları Cornell Üniversitesi‘nde 45 öğrenciye içinde çeşitli sorular olan bir test yapmıştır. Test sonrasında öğrencilere sınav sonucundan beklentileri sorulmuş. Vasat kesimde yer alan öğrenciler (sadece %10 ve daha az doğru cevap verenler), testin %60’ına doğru cevap verdiklerini, daha iyi günlerinde olsalar %70’i bile zorlayabileceklerini belirtmiş.

Başarılı öğrenciler (en az %90 doğru cevap verenler), soruların %70’ine doğru cevap verdiklerini düşündüklerini belirtmiş. Justin Kruger ve David Dunning’in tezinin doğruluğunu ispatlayan bu test birçoğumuzu şaşırtmış olsa da Karga’yı şaşırtmadı. (Bu ikili yaptıkları tez sayesinde 2000 yılında psikoloji dalında Nobel ödülü almış.) Çünkü uzun hayatı boyunca edindiği tecrübe bunu ona zaten göstermişti. Günlük hayatımızda ve iş hayatımızda cahil cesaretine sahip kişileri birçok kez görmüşüzdür. İş dünyasında yetkinlik düzeyi düşük kişiler bu cesaret sayesinde kendi kapasitesine uygun olmayan işlere atılmakta, kendini ve yaptıklarını aşırı övüp kariyer basamaklarını beşer onar çıkmaktayken daha bilgili ama alçakgönüllü insanlar kendilerine haksızlık ederek fazlasıyla önemli pozisyonlar için yetkin olmadığını düşünecek, geride duracak ve bu görevlere aday olmayacaktır. Bu sayede birçok önemli noktaya alanında uzman olmayan ama cahil cesareti olan kişiler yerleşecektir.

Tüm cahillere selam olsun. Karga hepinizi gagalasın!

Daha fazla göster

Genovese Sendromu

Yayınlanma

Tarih:

Genovese Sendromu

Genovese Sendromu adının literatüre geçmesine sebep olan olay, 1964 yılında Amerika’da gerçekleşmiştir. Kitty Genovese isminde genç bir kadın geç saatte çıktığı işinden eve giderken sokak ortasında saldırıya uğramış, bıçaklanmış ve öldürülmüştür. Saldırı sırasında defalarca bağırmasına ve yardım dilemesine rağmen sokaktaki hiç kimse ona yardım etmemiştir.

Polisin incelemelerine göre olay 35 dakika sürmüş ve 38 kişi de bu olaya tanık olmuştur. Ancak hiç kimse olay esnasında ve sonrasında polisi aramamıştır. İnanılır gibi değil mi? Ne yazık ki 1 kişi bile polisi aramamış. Tanıklara bunun sebebi sorulduğunda verdikleri cevap, “Acaba ben böyle bir duruma tanık olsaydım ne yapardım?” sorusunu kendimize sormamıza sebep oluyor. Çünkü tanıkların çoğunun verdiği cevap, “Olayı benden başkası da gördüyse zaten polise haber vermiştir diye düşündüm, o yüzden polisi aramadım.” olmuş. Bu olay uzun bir süre hafızalardan silinmemiş ve en trajik olaylardan biri olarak tarihe geçmiştir. Birçok bilim insanı tarafından üzerinde incelemeler yapılmış, tezler yazılmıştır.

Sahi aynı durumda biz olsaydık ne yapardık? 🤔

Tanık mı maktul mü? Hangisinin yerine kendinizi koyacağınıza siz karar verin.

Dikgak!

Daha fazla göster

Mavi Yaka İstihdamı “İşin Olsun”

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

“İşin Olsun” ile mavi yaka istihdamında yeni bir dönem başlıyor. Mavi yaka istihdamına katkı sağlamayı hedefleyen “İşin Olsun” uygulaması, dört ayda 700 bini aşkın kişi tarafından indirildi; uygulamayı kullanan firma sayısı ise 35 bini geçti. Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, “Kariyer.net olarak 19 yıllık deneyimimizi, mavi yaka istihdamını artırmak için seferber ettik ve Türkiye’nin ilk ve en büyük ücretsiz mavi yaka iş ve eleman bulma platformu olan İşin Olsun’u hayata geçirdik” dedi.

Dijital teknolojileri kullanarak daha fazla aday ve işvereni, insan kaynakları ve kariyer süreçlerinde doğru işle buluşturma vizyonuyla hareket eden Kariyer.net, mavi yaka çalışanlar ve işverenleri bir araya getiren uygulaması “İşin Olsun”’u, Four Seasons Bosphorus’da gerçekleştirilen basın toplantısı ile tanıttı.

İşin Olsun uygulaması adaylara, evlerinin yakınındaki işleri kolayca görme, seçtikleri iş ilanlarına yönelik işverenlerle doğrudan görüşme ve hızlıca iş bulma fırsatı sunuyor. Uygulamayı kullanan işverenler ise sadece bir dakikada ücretsiz, kolayca ilan verebiliyor; ilanlarını yüzbinlerce adaya ulaştırma fırsatı yakalıyor. İşin Olsun, Android ve iOS tabanlı akıllı telefon ve tabletlere ücretsiz indirebiliyor, ayrıca web üzerinden de kullanılabiliyor.

İşin Olsun

700 binden fazla kişi “İşin Olsun” ailesine katıldı

Temmuz ayında kullanıma sunulan İşin Olsun, Türkiye’nin ilk ve en büyük ücretsiz mavi yaka iş ve eleman bulma platformu olma özelliği taşıyor. Uygulamayı bugüne kadar 700 binin üzerinde kişinin indirdiği, ilan yayınlayan firma sayısının 35 bin, ilan sayısının ise 60 bini geçtiği belirtildi. İşin Olsun’da en çok ilan yayınlanan ve başvuru alan pozisyonlar; Şoför/Sürücü, Garson, Temizlik Görevlisi, Sekreter ve Aşçı oldu. 81 ilden işverenlerin yer aldığı İşin Olsun uygulamasında, ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya kentlerinde işe alım yapılıyor. En çok aday ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Gaziantep, Diyarbakır kentlerinde yer alıyor.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal: “İstihdam piyasasındaki 19 yıllık deneyimimizi, mavi yaka istihdamını artırmak için seferber ediyoruz.”

Basın toplantısında mavi yaka iş ve eleman arayışının ihtiyaçlarını yakından takip ederek, adaylarla işverenleri zahmetsizce buluşturmak istediklerini dile getiren Fatih Uysal, şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye istihdam piyasasına baktığımızda işsizliğin yüzde 65’ini mavi yaka adayların oluşturduğunu görüyoruz. Diğer taraftan, 2017 başından bu yana Kariyer.net’te gerçekleşen 100 milyonun üzerindeki başvurunun %10’u mavi yaka adaylardan, %90’ı ise beyaz yaka adaylardan geliyor. Biz burada mavi yaka istihdamı açısından büyük bir fırsat görüyoruz. Cama asılan ilanlar, eş-dost tavsiyesi gibi geleneksel iş ve eleman arama yöntemlerinin bu ihtiyacı karşılamada yetersiz kaldığını görüyoruz. Kariyer.net olarak, İşin Olsun uygulaması ile mavi yaka adayları işverenlerle kolayca buluşturmayı ve böylelikle mavi yaka istihdamına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ücretsiz olarak sunduğumuz bu uygulamaya giren mavi yaka adaylar, il/ilçe/mahalle/kapı numarasına kadar inerek iş arama ve işverenlere telefonla direkt ulaşma imkânına sahip. Uygulamadan yararlanan adaylar, çalışmak istedikleri iş için işverenleri doğrudan arayıp görüşebiliyor. İşverenler ise ücretsiz ilan yayınlayarak aradıkları elemanı kolaylıkla bulabiliyor. Mavi yaka çalışan istihdamındaki artışın, Türkiye’de istihdama önemli ölçüde katkı sağlayacağına inanıyoruz. Tüm mavi yaka çalışanları ve mavi yakaya ihtiyaç duyan işverenleri İşin Olsun’u denemeye davet ediyoruz.”

Mert Hekimci: “Kısa sürede yüzbinlerce adayın hayatında fark yaratan bir yeniliği kullanıcıların hizmetine sunduğumuz için mutluyuz.”

Toplantıda konuşan Kariyer.net Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Mert Hekimci ise İşin Olsun’u uygulamalı olarak anlattı ve uygulama hakkında şu bilgileri verdi:
“Türkiye’nin ilk ve en büyük ücretsiz mavi yaka iş ve eleman bulma uygulaması İşin Olsuntamamen Türk mühendislerinin imzasını taşıyor.

Açık kaynak (Open-source) ve Microsoft platformları üzerine kurulu bir altyapısı olan İşin Olsun, yüksek sayıda kullanıcıya aynı anda hizmet verebilme özelliğine sahip. Google Harita altyapısına dayalı, lokasyon bazlı iş-aday eşleştirmesi yapmasının yanı sıra, kendi geliştirdiğimiz yapay zekaya dayalı, akıllı ilan öneri sistemlerimizi de uygulamaya entegre etmiş durumdayız. ‘Çevik (Agile)’ üretim süreçleri ile İşin Olsun’u sürekli yeniliyoruz. Kısa sürede yüzbinlerce adayın hayatında fark yaratan bir yeniliği kullanıcıların hizmetine sunduğumuz için mutluyuz.”

İşin Olsun uygulamasını incelemek için linki tıklayın.

Daha fazla göster

Maaşın Tahtı Sallanıyor

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Great Place to Work Enstitüsü

Araştırma ve danışmanlık kurumu Great Place to Work Enstitüsü, faaliyet gösterdiği ülkelerdeki en iyi işverenleri belirliyor. Çalışanların iş-yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen Enstitüsü, güvene dayalı kurum kültürünün oluşturulması için yaptığı araştırmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıyor. Çok uluslu ve ulusal şirketlerdeki 36 farklı sektör çalışanın katıldığı, Dublin City ve Maynooth Üniversite’sinin katkılarıyla hazırlanan “İK Yönetimi ve Yönetici Anketi” sonuçlarını yayımlayan Great Place to Work Enstitüsü, çalışanların maaş ve kariyerlerine ilişkin önemli bulguları açıkladı.

Çalışanlar için öncelik destek ve fırsat, sonra maaş

Ankete katılan çalışanların yüzde 93’ünün yöneticilerinden öncelikli beklentisi, yüksek performans gösterebilmeleri için kendilerine destek sağlanması yönünde. Çalışanların yöneticilerden ikinci beklentisi, kendilerine şirket içerisinde gelişim fırsatı sunulması. Yöneticilere göre, çalışanların şirkete olan bağlılığını motivasyon ve adanmışlık düzeyleri belirliyor. Yöneticiler tarafından desteklendiğini hisseden çalışanlar, şirkete olan bağlılıklarının arttığını ifade ediyor. Anket sonuçlarındaki en dikkat çeken sonuçlardan biri, çalışanların kendilerine sağlanan desteğe ve gelişim olanaklarına maaştan daha fazla önem vermeleri.

Yöneticiler önce şirketin saygınlığı diyor

Yöneticilerin çalışanlardan beklentileri arasında ilk iki sırayı yüzde 95 oranıyla şirket saygınlığını koruyup şirketi desteklemeleri yer alıyor. Üçüncü sırada çalışanların kendilerini değerli hale getirecek gelişim fırsatlarını takip etmeleri, dördüncü sırada şirketteki değerlerini yükseltmek için becerilerini geliştirmeleri geliyor. Yöneticilerin çalışanlardan en düşük beklentisi ise sadece gereken görevleri yerine getirmeleri.

Yapılan işten gurur duyulmasını teşvik eden şirketler rekabette avantajlı

Anket sonuçlarını değerlendiren Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Her sektörden farklı büyüklükteki şirketlerle yaptığımız çalışmalarla şirketlerin mükemmel bir iş yeri kültürü oluşturmalarına yardımcı oluyoruz. Şirketlerin işveren markası oluşturmalarında en önemli elçi konumunda olan çalışanların iş verimliliği, yüksek güven kültürüne sahip işletmelerde 3 kat artıyor. Bu da şirketlere ekonomik performans olarak geri dönüyor. Araştırmalarımız yüksek ekonomik performanslı şirketlerde çalışanların saygı görüp takdir edildiğini, güçlü bir takım ruhunun oluşturulduğunu, şeffaf şekilde bilgi paylaşıldığını gösteriyor. Çalışanların taleplerini değerlendiren, yapılan işten gurur duyulmasını teşvik eden şirketler rekabete avantajlı durumda başlıyor.” dedi.

Daha fazla göster

Teknoloji Tutkunlarına Hediye Alternatifleri

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Teknoloji Tutkunlarına Hediye Alternatifleri

Zen felsefesinden ilham alarak tasarladığı ürünleriyle teknoloji ve zarafeti buluşturan ASUS, teknoloji tutkunu sevdiklerine hediye almak isteyenler için en güzel hediye alternatiflerini sunuyor. ASUS, yeni amiral gemisi akıllı telefonları Zenfone 4 ve ZenFone 4 Max 5.5”’ten her ortamda rahatlıkla kullanılabilen ZenBook UX390UA dizüstü bilgisayara, farklı bir teknoloji deneyimi sunuyor.

Sadece akıllı telefon değil, aynı zamanda bir tasarım harikası: ZenFone 4

İnce, elmas kesimi metal kenarı, ışığı yakalayan parlak kaplaması ve mikro-işlemeli eşmerkezli daire tasarımı, Zen felsefesinden ilham alan ZenFone 4’ü eşsiz kılan özelliklerden sadece birkaçı. ASUS’un yeni amiral gemisi ZenFone 4, mobil fotoğrafçılığa da yeni bir boyut kazandırıyor. Çift kamera sistemiyle ön plana çıkan ZenFone 4, bu özellik sayesinde fotoğraf çekilirken iki kameradan alınan görüntüyü birleştiriyor ve ortaya tek kameraya göre çok daha kaliteli bir fotoğraf çıkıyor. ZenFone 4, ASUS Boostmaster hızlı şarj teknolojisi ve 3300 mAh lityum polimer piliyle günün yoğun temposunda bile iyi bir yol arkadaşı olduğunu kanıtlıyor. ASUS ZenFone 4’ün Türkiye satış fiyatı ise 2.699 TL.

46 güne kadar 4G bekleme süresiyle ZenFone 4 Max 5.5”

ZenFone 4 serisinin bir diğer üyesi ZenFone 4 Max 5.5”, Android™ 7.0 (Nougat) işletim sisteminin yanı sıra yüksek kapasiteli 5000mAh pil gücüyle de öne çıkıyor. Üç renk seçeneğiyle dikkat çeken ZenFone 4 Max 5.5”, 2 kat daha hızlı ters şarj özelliğiyle de aynı zamanda taşınabilir bir şarj aletine dönüşebiliyor. Zenfone 4 Max 5.5” de tıpkı Zenfone 4 gibi çift arka kamera sistemine sahip. Yüksek kapasiteli pil sayesinde ZenFone 4 Max 5.5”, kullanıcılara tüm bir iş günü ve çok daha fazlası için bolca yetecek enerji sağlarken kullanıcılardaki pil endişesini ortadan kaldırıyor. ZenFone 4 Max 5.5”in Türkiye satış fiyatı ise 1499 TL olarak belirlendi.

İster uçakta, ister evde…

ZenBook UX390, yalnızca 910 gr ağırlığı ve 11,9 mm mühendislik sınırlarını aşan inceliğiyle hayatı kolaylaştırıyor. Son derece ince ve hafif olan ZenBook UX390, tasarımında kullanılan yüksek kaliteli alüminyum sayesinde de üst düzey dayanıklılığa sahip. Her yere rahatlıkla taşınabilen ZenBook UX390, mükemmel tasarımını yüksek performanslı donanım ve güçlü bataryayla birleştirerek her işin üstesinden kolaylıkla gelebiliyor. Sürekli gezen ve hareket halinde olan sevdikleriniz için en güzel hediye alternatiflerinden olan ASUS ZenBook UX390, 6.499 TL satış fiyatıyla yetkili satış noktalarında teknoloji tutkunlarını bekliyor.

Daha fazla göster

6 Yaşında YouTube’dan Ayda 1 Milyon Dolar Kazanıyor ▶️

Yayınlanma

Tarih:

Son dönemlerde içerik üreticilerinin favori ilgi alanı haline dönüşen YouTube, her geçen gün ilgi çekici konularla YouTuberlar meydana getirmeye devam ediyor. 4 Yaşından itibaren YouTube üzerinden oyuncaklarını ve tatlı deneyimlerini paylaşan Ryan isimli küçük çocuk geçtiğimiz yıl toplamda 11 milyon dolar gelir elde etti. Şu ana kadar 10.147.691 abone sayısına sahip olan Ryan ToysReview adlı kanalıyla 6 yaşındaki YouTuber, Forbes’un en çok kazanan YouTube ünlüleri listesine adını yazdırmayı başarmış durumda.

6 yaşındaki Ryan’ın YouTube kanalının tanımı ise şu şekilde; “Ryan oyuncakları seviyor. Bir çocuk tarafından çocuklar için hazırlanan oyuncak değerlendirmesi!”

Ryan’ın yazmış olduğu bu tanımdan da anlayacağınız gibi kanalda yapılan paylaşımların tamamı bir çocuk tarafından üretilen çocuksu içerikler. Peki ama Ryan’ı 10 milyon abonenin takip etmesinin sebebi ne?

Ryan ToysReview kanalının dönüm noktası Temmuz 2015 tarihinde paylaşılan bir videoyu yukarıda izleyebilirsiniz.

Yukarıda izlemiş olduğunuz Ryan’ın açmış olduğu kocaman bir sürpriz yumurta videosunun bugüne kadar izlenme sayısı 800 milyonu aşmış durumda. Sürpriz yumurtanın içerisinden çıkan 100’den fazla oyuncak ile karşılaşan Ryan’ın mutluluğu görülmeye değer. Ancak tüm bunlara rağmen dünyanın diğer birçok yerinde daha farklı ve büyük problemlerle mücadele eden milyonlarca çocuk aklınıza gelebiliyor. Yaklaşık 437 bin kişinin videoyu beğenmeme belkide bu düşünceden kaynaklanıyordur.

Ryan’ın tüm bu başarı hikayesi aslında daha henüz 4 yaşındayken oyuncak değerlendirme videolarına hayran kalıp, ailesine kendi oyuncak değerlendirme videolarını çekmek istediğini söylemesi ile başladı. Bunun ardından Ryan kendi YouTube kanalını kurdu. Tebrikler Ryan! 🙂

Daha fazla göster

Xperia XA1 Plus Türkiye’de 📱

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Xperia XA1 Plus

Sony, orta sınıf akıllı telefonu Xperia XA1 Plus’ı Türkiye’de satışa sundu. Eğlenceyi avucunuzun içine taşıyan Xperia XA1 Plus, 23MP arka kamerası, 5.5 inç Full HD geniş ekranı, tüm gün dayanan pil ömrü, ClearAudio+ Sony Ses Teknolojisi ve Akıllı Amplifikatörü ile kullanıcıların karşısına geçiyor.

Xperia XA1 Plus, bir cep telefonu için büyük 1/2.3 inç Exmor™RS görüntü sensörü ve 23MP yüksek çözünürlük sağlayan benzersiz bir arka kamera deneyimi ile karşınıza çıkıyor. Düşük ışıkta dahi nefes kesen yüksek çözünürlük sunmak için bol ışık alan parlak F2.0 lensi, en ani anların bile her zaman odaklı olması için hassas Hibrit Otomatik Odaklamaya da sahip. Kamerası, açıldıktan sonra 0.6 saniye içinde çekime hazır hale geliyor ve size süper hızlı bir kamera deneyimi sunuyor. Xperia XA1 Plus aynı zamanda grup selfielerinde dahi tüm aksiyonu yakalayan ve yüksek kaliteli görüntü sağlayan 8MP ön kameraya ve 23mm geniş açılı lense de sahip.

Kendi tarzınızı ifade etmeniz için, Altın, Mavi ve Siyah olmak üzere üç canlı renkte sunulan Xperia XA1 Plus, dar çerçevesi ile yuvarlatılmış, şık tasarıma ve kişiselleştirilmiş güvenlik sağlamak üzere açma/kapama düğmesine entegre edilen sezgisel parmak izi ile geliyor. Bunların tümü için gerekli güç, yüksek kapasiteli pil tarafından sağlanırken Stamina Modu ve enerji tasarruflu performans tüm uygulamaların sekiz çekirdekli işlemcisi ile pürüzsüz ve hızlıca çalışmasını sağlıyor. XA1 Plus’ta yer alan Mediatek Helio P20 işlemci ve Smart Cleaner ise en sevdiğiniz filmi izlerken veya oyun oynarken size hızlı bir performans sunuyor.

Xperia XA1 Plus, bu hafta itibarı ile 1.999 TL tavsiye edilen satış fiyatı ile Vodafone ve perakende satış noktalarında satışa sunuluyor.

Daha fazla göster

Trio Mobil, Deloitte Teknoloji Fast’te 133. Sırada

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Araç takip sistemleri ve nesnelerin interneti (IoT) alanında çalışan yüzde yüz Türk sermayeli teknoloji şirketi Trio Mobil, son 4 yılda Euro bazında cirosunda sağladığı büyüme ile Deloitte Fast 500 EMEA bölgesi sıralamasında 133’üncü oldu.

Araç takip sistemleri ve nesnelerin interneti (IoT) alanında çalışan yüzde yüz Türk sermayeli teknoloji şirketi Trio Mobil, son 4 yılda Euro bazında cirosunda sağladığı büyüme ile Deloitte Fast EMEA bölgesi sıralamasında 133’üncü oldu.

Deloitte Technology tarafından her yıl belirlenen; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde en hızlı büyüyen 500 teknoloji şirketi listesi Fast 500’de Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinden Trio Mobil, 133. Sıradan listeye girerek kazananlar listesinde yerini aldı.

Bu yılki EMEA listesini 2013’ten 2016’ya kadar mali yıl gelir artışı yüzdesine göre hazırlayan ve kazananları sıralayan Deloitte Teknoloji Fast 500, on yedinci yılında programı Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’in yanı sıra EMEA için bölgesel sıralamaları da içerecek şekilde düzenledi.

Trio Mobil’in kurucusu ve CEO’su Nevzat Ataklı “Böyle prestijli bir ödüle layık görülmenin gururunu yaşıyoruz. En büyük hedefimiz, Türkiye’den yurtdışına teknoloji ihraç eden saygın ve tanınan bir Türk firması haline gelmek. Teknoloji geliştirme kabiliyetine, iyi teknoloji ve ürünlere sahip olmak bizim için çok önemli. Özellikle hayal ve hedeflerde büyük düşünmekten yanayız. Bu nedenle çok daha fazlasını başarmaya odaklıyız.”

AR-GE’ye 1 milyon dolar harcayacak

Kurulduğu 2011 yılından bu yana 15 kat büyüme elde ettiklerini söyleyen Nevzat Ataklı, şirketin başarısının temelinde sağlam bir ekip çalışması, inovasyon kabiliyeti, güçlü ürün gamı ve vizyonları olduğunu söyledi. Yaklaşık 20 kişilik bir AR-GE ekibine sahip olduklarını aktaran Ataklı, “2018 yılı için Ar-Ge bütçemiz 1 Milyon Dolar civarında. IoT milyarlarca dolarlık fırsatı beraberinde getiriyor. Çok iyi ürün hedeflerimiz var ve bu ürünlere cesurca yatırım yapıyoruz,” dedi.

Deloitte’un 1995 yılından beri dünyanın 37 ayrı bölgesinde 3 ayrı program halinde oluşturduğu Teknoloji Fast50 Programı teknoloji, medya ve telekomünikasyon sektörlerinde yer alan şirketlerin son 4 yıldaki net satışlarındaki büyüme oranlarına göre belirleniyor. Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda yer alan şirketler, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA Fast 500 Programı’na da aday oluyorlar. Trio Mobil, aynı zamanda Deloitte Türkiye tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri sıralaması Fast 50’de 9. seçilmiş ve listeye giren tek IoT firması olmuştu.

Daha fazla göster

Trend Konular

Copyright © 2016-2017 Dijital Karga - Dijital Şakaya Gelmez!