Connect with us

Türkiye’den Çıkan Dünyanın İlk Instagram Korku Dizisi: Eşik Başlıyor

Dünya ’nın ilk instagram korku dizisi Eşik ’in ilk bölümü 9 Şubat Cuma günü saat 21.00 ’da izleyicilerle buluşacak. Başrollerini Erkan Çelik ve Gizem Nur Doğa ’nın paylaştığı ‘ Eşik ’ isimli dizi, instagram sayfası üzerinden 59 saniyelik bölümler şeklinde paylaşılacak. 10 bölümlük gerilim-korku türündeki dizinin senaryosunu yazan Erdoğan Eyrik, Seyithan Kartal ile birlikte filmin yönetmenliğini de üstlendi. Avantgarde Yapım ve Ahtapot Film Prodüksiyon iş birliğiyle çekilen dizinin Post Production çalışmaları da Dr. Medya ’ya emanet. Haftada 2 bölüm olarak yayınlanacak dizinin oyuncu kadrosunda Gökhan Kalafat, Serdar Sezgin Güvenç, Burak Gürses, Ercan Geçkin, Şule Yılmaz, Neslihan Yalçın, Eren Arifer, Erol Göç, Kenan Yalçın ve Gizem Erkoç yer alıyor. Dizi instagramın ardından youtube ve twitter üzerinden de paylaşılacak.

Dünya ’nın ilk instagram korku dizisinin fragmanı Türkçe alt yazılı olarak da yayınlandı. Farklı dillerde alt yazılı olarak yayınlanacak Eşik ’in konusu da dikkat çekiyor. Orta yaşlarının başında olan Fikret, bir yıl önce eşini kaybetmiştir. Eşini kaybetmesiyle ruhsal çöküntü içine giren Fikret, kendini toplumdan tamamen soyutlamış ve şehir dışında bir evde yaşamaya başlamıştır. Bu süreçte ona eşlik eden tek kişi bahçıvanlığını yapan Kasım ’dır. Fikret ’in iki iddiası vardır. Birinci iddiası, eşinin ölümüne sebep olan üç kişiden ikisini kendisinin öldürdüğüdür. İkinci iddiası ise, öldürdüğü iki insanın ruhlarının onu rahatsız ettiğidir. Özellikle geceleri duyduğu sesler ve gördüğü karartıların gittikçe yaklaştığını hisseder ve bunun kendisi için tehdit oluşturduğunu düşünür. Kendini korumak isteyen Fikret bunlarla mücadele etmeye başlar..

Dijital Karga bir hayal ürünüdür. Kulağınızdan içeriye ilk girdiğinde beyin hücrelerine ulaşana kadar nasıl bir tarife ulaştıysa Dijital Karga odur. Ne bir eksik ne bir fazla. Dijital Karga’nın nasıl ifade edileceğinden çok ne demek istediği önemlidir.

Sponsorlu Gönderi
Yorumlara Göz At

Giriş yapmalısın Giriş Yap

Yorum Yap

E-Ticaret Her Aşamasında Kayıt Altına Giriyor

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Ülkemizde 1999 yılı itibariyle hızlanmaya başlayan e-ticaret çok başlı olarak gelişmesini sürdürmekte. Bu durum hem tüketici hem de üretici açısından birçok sorunu da beraberinde getirdi. Konuyla ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İç Ticaret Genel Müdürlüğü bünyesinde kısa adı ‘ETBİS’ olan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi,hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıların kayıt altına alınması, e-ticaret verilerinin toplanması ve bu verilerin işlenerek istatistiksel bilgilere dönüştürülmesi amacıyla oluşturulan bilgi sistemini kurdu. Bu sistem e- ticaret verilerini her adımda toplayarak bir denetim ve değerlendirme mekanizması oluşturmayı hedefliyor.

Bu nedenle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bazı sivil toplum kuruluşları ile de iş birliği yapıyor. Bu kurumların başında EDER yani Elektronik ticaret alt yapı sağlayıcıları derneği geliyor. Konuyla ilgili olarak EDER Başkanı Süleyman Zafer Kuzu şunları söylüyor: “ ETBİS’in kuruluma amacı e-ticaret hacmini ölçmek ve istatistiklerini tutabilmek. Ayrıca kayıtlı e-ticaret siteleri oluşturabilmek. Kaydedilmeyen e-ticaret siteleri bazı yasal sorumluluklardan muafmış gibi davranabiliyorlar idi. Örneğin siz fiziki bir mağazadan alışveriş yaptığınızda bunu iade ve değişim prosedürleri sanal mağazada internetten değişim prosedürleri ve telefon ile verilen siparişlerde de iade ve değişim süreçleri bir birinden farklı. Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse. Fiziki bir mağazadan aldığınız ürünü sadece değiştirebilirsiniz. İnternetten satın aldığınız bir ürünü ise kayıtsız şartsız iade edebilirsiniz. Fakat bu site yasal sorumluluklarını yerine getirmişse bu olabilir. İşte bu noktada ETBİS devreye giriyor. İlk hedefi veri toplama gibi görünse de ETBİS e- ticaret ortamında güven sağlayıcı bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Yani tüketici artık ETBİS üyesi e- ticaret sitelerini tercih etmeli. Öte yandan ETBİS kuruluşu ile haksız rekabeti de ortadan kaldıracak. ETBİS’in içinde e-ticaret siteleri mal ve hizmetten başlayarak, ödeme türleri, altyapı sağlayıcıları, banka ilişkileri, depoları veri tabanı bilgileri, sahiplik ve şirket bilgileri esas veri olarak toplanıyor. Her e-ticaret sitesi www.eticaret.gov.tr adresine girerek ortalama beş dakikalık bir işlem ile ETBİS sistemine kayıt olmak zorunda. ETBİS, e-ticaretin tüm paydaşlarından veri akışı sağlamak içinde bazı zorunluluklar getiriyor. Örneğin bir e-ticaret yazlımı satan şirketi ya da bir ödeme sistemleri üzerine bir şirket, birinci derecede ETBİS’e kayıt olmak zorunda. Bu tip şirketlerin müşterileri ilgili yani nihai kullanıcıların bilgilerini kümülatif olarak topluyor.”

ETBİS e-ticarete güç verecek

EDER Başkanı Süleyman Zafer Kuzucu, bu konuda da şunları söylüyor: Düzenleyicisi olmayan hiçbir sektörün gelime ve var olması mümkün değildir. ETBİS e-ticaret’in ülkemizde ciddi şekilde önünü açacak. Bu alanda faaliyet gösteren merdiven altı şirketlerini tamamını yok edecek. Birçok noktadan toplanacak olan veriler sayesinde hangi noktaya ne kadar destek gerekiyor o belirlenecek. E-ticaretin tıkandığı yerler belirlenecek. E-ticaret girişimcilerinin nerede ve nasıl davrandıkları belirlenecek ve onlara akademik bilgi desteği verilecek. Bizde EDER olarak ETBİS projesini destekliyoruz. Bu konuda tüm üyelerimizle birlikte çalışmalara katılıyoruz. İyi sonuçlar çıkacağına ve ülke olarak e-ihracat konusunda önemli adımlar atacağımıza inanıyoruz.

Daha fazla göster

Facebook’tan Topluluklara 1 Milyon Usd’ye Varan Yatırım!

Yayınlanma

Tarih:

Facebook, 8-9 Şubat’ta Londra’da düzenlediği Facebook Communities Summit (FCS) etkinliğinde milyonlarca dolarlık yatırım yaptığı Facebook Topluluk Liderleri Programı’nı duyurdu. Söz konusu yatırım kapsamında topluluk oluşturan ve onlara liderlik eden kişilere 1 milyon USD’ye kadar yardım da yapılacağı açıklandı.

Aralarında Mide Lobisi, İhtiyaç Haritası, Bisikletli Kadın İnisiyatifi, Araştıran Anneler, Saçım Saçın Olsun, Interrail Türkiye ve Kalpler Erisin olmak üzere Türkiye’den seçilen yedi grubun da bulunduğu etkinlikte Avrupa’nın dört bir yanından toplam 300 topluluk lideri bir araya geldi. Grup liderlerine yeni Facebook ürünlerinin tanıtılmasının yanı sıra Londra’daki mühendislik ekibinin üzerinde çalıştığı, insanları Facebook’ta güvenli tutmaya odaklanan teknolojiler de tanıtıldı.

Facebook Communities Summit’te öne çıkan konular şöyle:

Facebook Topluluk Liderleri Programı

Topluluk liderlerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Facebook, onlara daha etkili sonuçlar elde etmeleri için ihtiyaçları olan yardımı Facebook’un uygulama ve hizmet ailesi ile sunuyor. Bu yönde tasarlanan Facebook Topluluk Liderleri Programı’nın özellikleri arasında şunlar yer alıyor:

 • Programın İhtisas ve Burs ayağı kapsamında dünyanın dört bir yanından topluluk liderlerine fon sağlanacak.
 • En fazla beş topluluk lideri seçilerek her biri tasarılarını finanse etmeleri için 1,000,000 USD’ye varan ödül kazanacak.
 • En fazla 100 lider burs programımız için seçilecek ve belirli topluluk girişimleri için kullanılmak üzere her biri 50,000 USD’ye varan hibe kazanacak.
 • Topluluk Liderliği Grupları, yerel toplulukların liderlerini yüz yüze buluşturacak; onlara iletişim kurma, birbirinden öğrenme ve işbirliği yapma fırsatını sunacak.
 • Topluluk Liderlerine Özel Facebook Grupları ile İngiltere ve ABD’de 10.000’in üzerinde grup lider bir araya getiriliyor. Birbirleriyle iletişim kurmalarının yanı sıra Facebook ekibiyle yeni özellikler denemeleri ve geribildirim yapmaları sağlanacak.

Grup liderleri ve üyeleri için yeni araçlar

Topluluklarının güvenli, düzenli ve etkileşim içinde olmasını isteyen topluluk liderlerini desteklemek için eklenen dört yeni özellik ise şöyle:

 • Admin araçları: Admin’ler artık üye taleplerine, Grup analizlerine ve daha fazlasına tek bir yerden ulaşabilecek. Bu sayede grubu yönetmeleri daha kolay olacak ve üyelerle etkileşimde bulunmak için daha fazla zamanları olacak.
 • Grup duyuruları: Yeni grup duyuruları özelliği ile grubun en tepesinde yer alacak, en fazla 10 duyuru girebilecekler.
 • Grup kuralları: Grup admin’leri artık kurallara ayrılan bir bölüm olması sayesinde grup kurallarını üyeleriyle daha verimli bir şekilde paylaşabilecek.
 • Kişiselleştirme: Admin’ler artık grubun genelinde görülecek kişiselleştirilmiş, topluluğu temsil eden bir renk ekleyebilecek.

Grup güvenliği için Londra’daki mühendislik ekibi genişliyor

Facebook’un dünyanın dört bir yanında görev yapan mühendislik ekibinin çalışmaları şu alanlara odaklanıyor:

 • Sahte hesapları tespit etmek ve durdurmak: Facebook’un insanların gerçek insanlarla gerçek bağlantılar kurduğu bir topluluk olarak kalmasını sağlamak.
 • İnsanları zarardan korumak: Gerçek dünyada olduğu gibi Facebook’ta da karşılaşılabilecek zorbalık ve dolandırıcılık gibi durumları tespit etmek ve ortadan kaldırmak için daha iyi araçlar geliştirmek.
 • Şikayet yöntemlerini iyileştirmek: Yapay zeka ve ekip çalışanlarının ortak çalışmasıyla insanların, Facebook platformunda olmaması gereken içerikleri şikayet etmesini kolaylaştırmak.
Daha fazla göster

Dijital Yaşamdaki Sınırların Aşılması Sevgililer Günü’nü Riske Atıyor

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

İlişkiler ilerlemeye başladığında dijital yaşantımızın bireyselliği azalıyor ve internetteki kişisel sınırlar ortadan kalkıyor. Bu da gizliliğimizi tehlikeye atabiliyor. Kaspersky Lab ve Toluna tarafından yapılan global, insanların büyük çoğunluğu yaşadıkları ilişkilerin, gizliliklerinden çok daha önemli olduğunu belirtse de mutsuz eşlerin internet üzerindeki gizlilik konusunda endişe yarattığı ve belli sınırları kaldırmanın genellikle tartışmalara neden olduğu ortaya çıktı.

Günlük hayatımızın internette yapılan işlemlere ve dijital cihazlara bu denli bağlı olmasıyla gizlilik ve şeffaflığın ilişkilerdeki rolü de değişiyor. Yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de her on kişiden yaklaşık sekizi (%77) çiftlerin hem normal hayatta hem de internet üzerinde kendilerine özel alanları olması gerektiğine inanıyor. İlişkilerine gizliliklerinden daha çok önem verenlerin oranı ise %78. Türkiye’de çiftlerin yarısından fazlası (%68) cihazlarının PIN kodlarını ve parolalarını birbiriyle paylaşırken, yaklaşık üçte biri ise (%36) eşlerinin cihazını kendi parmak izleriyle açabiliyor.

Dijital yaşantılarımızı açıkça paylaştığımızda, dijital dünyada bıraktığımız izleri, iyi ya da kötü tüm sırları da açığa çıkarmış oluyoruz. Türkiye’de ankete katılan internet kullanıcılarının %39’u eşlerinin internette neler yaptıklarını gizlice izlediğini belirtti. Bu oran, ilişkilerinin durumunun belirsiz olduğunu ve birlikte bir gelecek kurabileceklerinden emin olmadıklarını belirten kişilerde %64’e yükseliyor. Mutsuz bir ilişki yaşayanlar özel hayatlarının eşlerinin tehdidi altında (%32’si kabul ediyor) olduğunu hissederken, ilişkilerinden memnun olanlarda ise bu his (%18’i kabul ediyor) çok daha düşük seviyede.

Mutsuz eşler yaptıkları bazı şeyleri kendilerine saklamaya daha çok (%81’i kabul ediyor. Mutlu ilişki yaşayanlarda bu oran %67) yöneliyor. Eşlerin birbirinden sakladığı şeylerin başında başkalarına gönderdikleri mesajların içerikleri, para harcadıkları yerler, bazı kişisel dosyalar ve ziyaret ettikleri websiteleri geliyor. İnternet aktivitelerinin gizliliği eşlerin arasında tartışmalar yaşanmasına da neden olabiliyor. Türkiye’de kullanıcıların üçte biri (%32) paylaşmak istemedikleri bir şeyi gördüğü için eşiyle tartıştığını belirtiyor.

Daha fazla göster

Sevgiliye 14 Şubat’ta Ne Almalı, Ne Almamalı?

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Avantajix.com ’un araştırmasına göre, Sevgililer Günü ’nde kadınları en fazla takı-mücevherat ile teknolojik ürünler mutlu ediyor.

Elektrikli ev aletleri, kırmızı gül ve çikolata ise kadınlar için eski çekiciliğini yitirmiş gözüküyor.

Giysi ve teknolojik ürün beklentisinde olan erkekler ise yapı marketlerinden alınacak hediyelerin 14 Şubat ’a uygun olmayacağı düşüncesinde.

Sevgililer Günü ’ne sayılı günler kaldı. Milyonlarca kişi kendisini heyecanlandıran, yaşamı sevdiren insanları bu özel günde alacakları hediyelerle mutlu etmek istiyor.

Bütçe sınırsız dahi olsa, sevgilinin duygularına hitap edecek, kendisini özel hissettirecek hediyeyi bulmak kolay bir iş değil.

400 ’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen, Türkiye ’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com, Sevgililer Günü ’nde hediye almakta zorlananlara yol gösterecek bir anket düzenledi.

Site üyelerinin bir kısmına gönderilen anket ile evli çiftlere ya da sevgilisi olan bekarlara,14 Şubat ’ta hangi hediyelerle mutlu olacakları, hangi hediyelerden dolayı hayal kırıklığı yaşayacakları soruldu.

Ankette verilen yanıtlara göre, kadınların yüzde 30 ’unu takı-mücevherat, yüzde 18’ini cep telefonu, kulaklık, tablet, akıllı saat gibi teknolojik ürünler, yüzde 13 ’ünü parfüm, yüzde 12’sini giysi, yüzde 10’unu çiçek, yüzde 8 ’ini kitap, yüzde 7 ’sini ise oyuncak hediye edilmesi mutlu edecek. Kadınların yüzde 2’si ise bu özel günde çikolata beklentisi içinde.

Erkeklerde ise hediye beklentisi çeşit olarak daha sınırlı. Yüzde 40 ’ı gömlek, kravat, tişört ya da kazak gibi bir giysiyle, yüzde 25 ’i cep telefonu, bilgisayar gibi teknolojik ürünlerle, yüzde 20 ’si saat ile mutlu oluyor. Erkeklerin yüzde 15 ’i kitap hediye edilmesini isterken, geri kalan yüzde %5’in tercihi ise parfüm.

Ev aletleri ve yapı marketlerinden kaçının

Kadınlar ütü, süpürge vs. gibi elektrikli küçük ev aletlerini, erkekler ise yapı marketlerinden alınacak matkap, tornavida seti gibi ürünleri 14 Şubat ’a uygun bulmuyor.

Kırmızı gül ve kalp şeklindeki çikolatalar da, kadınlar için eski çekiciliğini yitirmiş gözüküyor.

Ankete göre, hediyenin verileceği ortamın belirlenmesinde kadınların tercihi dikkate alınıyor. Kadınların yüzde 55 ’i hediyesini bir restoranda romantik akşam yemeği sırasında, yüzde 30 ’u ise evde baş başa geçirilecek bir ortamda almak istiyor. Geri kalan yüzde 15 ise çocuklarının da yanlarında olmasını tercih ediyor.

Hediye seçerken neye dikkat edilmeli?

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral, hediye alırken, yaratıcı olmaya özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Kırmızı gül ve kalp şeklindeki çikolatanın artık sıradanlaştığı için kadınlar için eski cazibesini yitirdiğine dikkat çeken Kayral, hediye seçmekte güçlük çekenlere şu önerilerde bulundu:

*Hediye alırken kendinizi değil, sevgilinizi düşünün. “Ben çok severim” diyerek aldığınız bir hediye sevgilinizin hoşuna gitmeyebilir. Bu yüzden sevgilinizin hobileri, damak tadı hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Bu küçük bilgiler, hediye alırken size oldukça yardımcı olacaktır.

*Bütçeniz pahalı bir hediye için müsait olmayabilir. Parasal değeri düşük olsa bile önemli olan kaça aldığınız değil, o hediyeyi nasıl sunduğunuzdur. Sevgilinin kalbine dokunan bir mektupla, bir notla verilmiş bir hediye, çok daha değerli bir hediyeden daha büyük anlam ifade eder.

*Kolaya kaçmayın. Sevgilinize ihtiyacı olduğunu bildiğiniz bir ürünü hediye olarak vermek, yaratıcılık sayılmaz. Teması aşk olan bir günde hediyeyi ihtiyaç giderici olarak düşünmek işin kolayına kaçmaktan başka bir şey değildir ve ters etki yaratabilir.

*“Hediye tamam da alacağım hediyenin fiyatları Sevgililer Günü dolayısıyla uçmuş” diyorsanız, mutlaka online alışverişi tercih edin. Karşılaştırma siteleri sayesinde alacağınız ürünün en uygun fiyatlı olanını bulmanız mümkün olacaktır. Hediye alacağınız online mağazaya Avantajix.com gibi alışveriş yapan herkese nakit para ödeyen siteler üzerinden giderseniz, hediye tahmininizin ötesinde ucuza gelecektir.

*Hediye alma işini asla son dakikaya bırakmayın. Özellikle online alışverişte kargo bilgilerini çok iyi okuyun. 14 Şubat’tan önce geleceğinden emin olduğunuz hediyeyi sipariş verin.

*Hediyenizi sevgiliniz ile başbaşa yemek yiyeceğiniz bir mekanda vermeyi planlıyorsanız, gideceğiniz yere rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Normal bir günde bile artık birçok yere rezervasyonsuz gidilemez hale gelmişken, böyle özel bir zamanda bu ayrıntıyı kaçırmanız kolay affedilir bir durum olmayacaktır.

Daha fazla göster

Bitaksi Ve Getir ’den İş Fırsatlı Kodlama Maratonu

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Türkiye ’nin en iddialı iki start-up ’ı BiTaksi ve Getir ’in, yetenekli gençlere iş imkanı sağlama amacıyla düzenlediği hackathon’a başvurular başladı. Hackathon, 16-18 Şubat tarihleri arasında BiTaksi ve Getir ’in Etiler ofisinde gerçekleşecek.

“On demand delivery” yani kullanıcı taleplerine göre anında alışveriş konusunda oluşturulacak olan yaratıcı yazılım fikirleri ve mobil uygulamaların yarışacağı Semih Öztürk Hackathonu ’na başvurular 14 Şubat Çarşamba günü son bulacak. Katılımcı adaylarının başvuru esnasında online olarak kendilerine verilen yazılım görevini tamamlamaları gerekecek. Yarışmaya hak kazanan kod geliştiricileri hackathon’a bireysel veya takım olarak katılabilecek ve en iyi on demand delivery projesini üretip büyük ödülü kazanmak için yarışacak.

Yarışmacılar projelerini Backend Node.js, MongoDB ve Redis gibi yeni teknolojileri içeren formatta hazırlayacak, Frontend ise iOS / Android (native) mobil uygulama geliştirecekler. Ayrıca her ekibin Hackathon süresince Getir yazılım ekibinden birer mentorları olacak. Etkinliğe destek verecek jüri üyeleri ise Getir ve BiTaksi Kurucusu Nazım Salur, Getir CIO’su Doğancan Dalyan, Getir CTO’su Mete Alp Oğuzer, Getir Data Direktörü Altan Açıkgöz ve BiTaksi CTO’su Ege Hanoğlu olacak.

Kazanan takım 5000 TL değerindeki hediye çekinin sahibi olacak. İkinci takıma 3000 TL, üçüncü olan gruba ise 2000 TL ödül verilecek. Ayrıca dereceye bakılmaksızın yetenekli katılımcılara Getir ya da BiTaksi tarafından iş teklifi yapılacak.

Daha fazla göster

Lise Öğrencileri Veri Merkezi ile Tanıştı

Yayınlanma

Tarih:

Lise seviyesindeki öğrencilere kariyer konusunda rehberlik etmeyi amaçlayan 1 Genç 1 Gelecek platformu, Radore Veri Merkezi’ni ziyaret etti

Radore, lise seviyesindeki öğrencilere kariyer konusunda rehberlik etmeyi amaçlayan 1 Genç 1 Gelecek platformunun ODIN (One Day Internship) programı kapsamındaki öğrencileri ofisinde ağırladı. Aynı zamanda 2018’in ilk veri merkezi gezisi olan etkinliğe toplamda 20 öğrenci katıldı. Birçoğu ilk kez bir veri merkezini gezen öğrenciler, veri merkezinin işleyişinden veri merkezi aracılığıyla ne gibi hizmetler verildiğine kadar merak ettikleri birçok konuda bilgi aldılar.

2018 yılının ilk gezisinde veri merkezi teknolojileri üzerine uzman bilgilerini aktardıklarını belirten Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Lise çağındaki öğrencilerin şimdiden mesleki anlamda bilgilendirilmeleri üniversite ve meslek seçiminde önemli rol oynuyor. Hem bilgi ve iletişim sektörünün gelişimi hem de gelecekte istedikleri mesleği icra ederken kendilerini güven altına almaları için gençlere her noktada temas etmeye çalışıyoruz. Özellikle öğrencilik döneminde yapılan staj ve gönüllü çalışmaların ileride oldukça işlerine yarayacağını düşünüyoruz. Bu tip etkinliklerin gençlerin hem kariyer ve gelecek planlaması aşamasında hem de bilgi birikimini geliştirmeleri açısından oldukça faydalı olduğuna inanıyoruz ” dedi.

ODIN programı lise öğrencilerinin birçok farklı mesleği yerinde tanımasını amaçlıyor. Bu kapsamda alanında profesyonel kişilerle gençleri bir araya getirerek onların ilerideki meslek seçimlerinin şekillenmesi konusunda destek olmayı hedefliyor.

Radoreliler öğrencilere tecrübelerini aktardı

Veri merkezi gezisinin ardından toplantı salonuna geçen öğrenciler, Yönetilen Hizmetler Departmanı, Satış Geliştirme Ekibi, Yazılım Geliştirme Ekibi, Müşteri Operasyonları, İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanı gibi birçok farklı departmandan profesyonel ile sohbet etme imkânı buldular. Öğrencilere okul yaşamları ve üniversite dönemleri boyunca ilgilendikleri alanlardan bahseden Radoreliler, ilk iş tecrübeleri ve kariyer planlamasında dikkat ettikleri noktaları da aktardılar. Ayrıca Radore ’de çalıştıkları departmanlar ve meslekleri ile ilgili çeşitli bilgiler verdiler.

Daha fazla göster

Bilgi Güvenliğinin Lokomotifi Finans Sektörü

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Türkiye ’de bilgi güvenliği bilinci Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerine oranla henüz olgunlaşmış değil. Finans sektörü ise bilgi güvenliğinin ülkemizdeki lokomotifi durumunda. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji ’nin Genel Müdür Yardımcısı Ziya Gökalp, şirketlerde, bilgi kayıplarından kaynaklı potansiyel tehlikeleri proaktif olarak önleme noktasında ciddi bir farkındalık eksikliği olduğunu belirtiyor.

Siber güvenlik, hızla büyüyen bir sektör. Şirketler ve bireysel kullanıcılar, verilerini depolamak, düzenlemek, işlemek ve iletmek için bilgisayarlara gün geçtikçe daha fazla bağımlı hale gelirken, bu verileri korumak için siber güvenlik çözümlerine de daha fazla ihtiyaç duyuluyor. 20 yılı aşkın süredir bilgi güvenliği çözümlerinin distribütörlüğünü yürütmekte olan Komtera Teknoloji’ye göre şirketler bu konuda profesyonel danışmanlık almalılar.

Günümüzde özellikle E-devlet, B2B, B2C, SCM, CRM, cloud ve mobil tabanlı kaynak ve uygulama kullanımlarının artışı, IoT cihazların evlerde ve gündelik hayatta daha fazla var olması kötü amaçlı kişi ve bu kişilerin kullandıkları kötü amaçlı yazılımlarda artışa sebebiyet vermekte. Bu durumun ticari bilgilerden kişisel bilgilerin çalınmasına ve finansal kaynaklara erişimlere kadar çeşitli zafiyetler doğurduğunu belirten Komtera Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Ziya Gökalp, sosyal mühendislik ile ilgili sorunların da giderek arttığına dikkat çekiyor.

Şirketler İçin Bilgi Güvenliği, Farkındalık ve Doğru Politikalar ile Mümkün

Bilgi güvenliği, iş süreçlerindeki artan dijitalleşme ile daha önemli hale geliyor. Komtera Teknoloji, 2018 için dünya genelinde tedarik zinciri kaynaklı risklerin, mobil uygulama ve mobil işletim sistemleri zafiyetlerini hedefleyen saldırıların, IoT tabanlı tehditlerin, fidye yazılımların ve kimlik hırsızlığının yine üst düzey riskler olarak ortaya çıkacağını öngörüyor. Ziya Gökalp ’e göre şirketler için kaçınılmaz ihtiyaçlar arasında kaynakların sınıflandırılması, kaynaklara ilişkin risk ve tehdit unsurlarının belirlenmesi, bu riskleri elimine etmek için doğru çözüm ve uygulamaların seçilmesi ve uygulamaların performansı etkilemeyecek bir biçimde yapılandırılması, gerçek zamanlı takip ve güncellemeler, uygulamalar arasında istihbarat paylaşımları, veri şifreleme, kimlik doğrulama, gerçek zamanlı mobil cihaz ve mobil uygulama güvenliği, verilerin anonimleştirilmesi, kayıtların konsolide edilerek düzenli takibi, davranışsal analizler ve kısacası proaktif güvenlik sistemleri yer almakta. Gökalp, “Tüm bu güvenlik önlemlerini yapabilmek ise farkındalık ve doğru politikalar uygulamak ile mümkün olabilir.” ifadelerinde bulunuyor.

Finans Sektörü Bilgi Güvenliğinin Lokomotifi Durumunda

Şirketlerin sadece güvenlik duvarı, antivirüs ve DLP uygulamaları ile bilgi güvenliği risklerini ortadan kaldırdıklarını düşünmemeleri için periyodik konferanslar, duyurular düzenlemeleri ve bilgi güvenliği konseptini kurumsal bir politika haline getirerek tehdit unsurlarını mikro düzeyde analiz etmeleri gerekiyor. Bu bağlamda işletmelerin profesyonel siber güvenlik alanında danışmanlık alma ihtiyacı da kaçınılmaz bir gerçek olarak ortaya çıkıyor.

Şirketlerin bilgi güvenliği konusunda sektörel olarak farklılıkları olduğunu ifade eden Ziya Gökalp, “Özellikle ülkemizde finans sektörünün kullandığı teknolojiler ve uyguladıkları yöntemler ile bilgi güvenliğinin lokomotifi haline gelmiş olması ve diğer sektörlere, hatta ülkelere farkındalık sağlayıcı nitelikte olmaları göz ardı edilmemelidir.” diyor.

Arkasına aldığı bilgi ve teknoloji ile, ulusal ve global pazarlarda rekabet gücünü arttırmaya ve daha etkin yer almaya odaklanan Komtera Teknoloji, şirketlerin genel işleyişi ve itibarını olumsuz etkileyen bilgi güvenliği alanındaki eksiklikler kapsamında, sunduğu ürün ve çözümleri kullanarak iş ortaklarıyla birlikte 2018 yılında, katma değerli projeler yaratmayı, gerçekleştirdiği projelerin ölçümlemesini yaparak son kullanıcı için yarattığı farkı göstermeyi, iş ortakları ve müşterileri için periyodik bilgi güvenliği konferansları ve ürün/çözüm eğitimleri düzenleyerek katkıda bulunmayı ve bilgi güvenliği konusunda pazarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Daha fazla göster

Dual Kameralı Performans Canavarı: Reeder P12S

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Türkiye merkezli teknoloji firması reeder, dual kameralı yeni modeli P12S’i tanıttı. 5.5 inç ekranlı, 8 çekirdek 2.5 GHz işlemcili yeni model 6 GB RAM ve 64 GB dahili hafıza gibi özellikleriyle teknolojinin sınırlarını zorluyor.

Akıllı telefon modelleriyle Türkiye pazarında önemli bir yeri olan reeder, performans beklentisi yüksek kullanıcılara hitap eden yeni modeli P12S’i duyurdu. Yeni akıllı telefon 5.5 inç AMOLED ekran, 6 GB RAM, 16 Megapiksel çözünürlüklü dual ana kamera, parmak izi okuyucu ve metal kasa gibi özelliklere sahip.

Ürünle ilgili olarak açıklamalarda bulunan reeder CEO’su Uygar Saral, yeni akıllı telefon modellerinin 64 GB gibi büyük bir depolama kapasitesine sahip olduğuna dikkat çekti. Saral sözlerine şöyle devam etti: “Neredeyse bir bilgisayarın depolama kapasitesine sahip olan reeder P12S, aynı zamanda 16 GB RAM ile beklentilerin üstüne çıkan bir akıllı telefon modelimiz. Donanım özellikleriyle de performans tutkunlarının beklentilerini fazlasıyla karşılayan bir model olan P12S, aynı zamanda şık tasarımı ile dikkat çekiyor.”

Performans canavarı

Reeder P12S, sahip olduğu donanım özellikleriyle performans konusunda iddialı bir akıllı telefon. 6 GB RAM’i bulunan telefon, aynı anda birçok uygulamayı rahatlıkla çalıştırabiliyor. 64 GB dahili depolama kapasitesi bulunan cep telefonuna binlerce fotoğraf ve yüzlerce saat video kayıt edilebiliyor. Ayrıca depolama kapasitesini artırmak isteyen kullanıcılar için microSD bellek kartı yuvası da sunuluyor. Bu sayede 64 GB yeterli olmayanlar telefonun depolama kapasitesini artırabiliyor. MediaTek MT6557 çipset ve Mali T880 grafik işlemcisi ile en zorlu oyun ve uygulamaları bile zorlanmadan çalıştırabilen reeder P12S, en zor durumlarda bile kullanıcısını yarı yolda bırakmıyor.

İş için ayrı kişisel kullanım için ayrı telefon taşıyanlar için çift SIM desteği de sunan reeder P12S, tek telefonla iki hattın kullanılmasını sağlıyor. Bu da kullanıcıların aynı anda iki telefon taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Bokeh etkili Dual kamera

Telefonun arka yüzünde bulunan 16 Megapiksel çözünürlüklü,1/4 inç boyutunda f2.0 diyaframlı ana kamera bokeh etkisi ile muhteşem portre fotoğrafları çekilmesini sağlıyor. Ana kamerası Full HD video kayıt özelliği de sunan P12S, sadece fotoğraf değil video alanında iddiasını sürdürüyor. En güzel anları kayıt altına alan bu kameraya ek olarak ön yüzde bulunan 5 Megapiksel çözünürlüklü ön kamera da selfie tutkunlarının beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Parmak izi güvenliği

Üst düzey güvenlik uygulamaları bulunan P12S aynı zamanda parmak izi okuyucusuna sahip. Bu sayede kullanıcılar kişisel verilerini parmak izleri ile koruyabiliyor. Parmak izi okuma hızı 0.19 saniye gibi muhteşem bir değere sahip olan telefon, kullanıcılarına vakit kaybettirmiyor.

Tasarım da ön planda

Akıllı telefon sadece donanım değil aynı zamanda tasarım özellikleriyle de dikkat çekiyor. Ele rahat oturan bir tasarıma sahip olan telefon, ince çerçevesi sayesinde çok yer kaplamıyor. Metal bir gövdeye sahip olan P12S, bu sayede üst düzey bir kullanım hissi sunuyor. Şık bir tasarıma sahip olan telefon sadece 7.95 mm inceliği ile dikkat çekiyor.

2 güne varan pil ömrü

Akıllı telefonda bulunan 3000 mAh pil ile 2 güne kadar kullanım mümkün oluyor. P12S sahipleri bu yüksek pil gücü sayesinde şarj sorunu ile uğraşmak zorunda kalmıyor. Telefonda bulunan ultra tasarruf modu ile pilin azaldığı acil durumlarda iletişim kesilmiyor ve pil ömrü birçok saate kadar artırılabiliyor.

Android 7.0 Nougat desteği

reeder P12S Android 7.0 Nougat ile yüklü olarak geliyor. En yaygın işletim sistemi sürümlerinden biri olan Android 7.0, yüzbinlerce uygulama ve özelliği destekliyor. Ayrıca 4.5G desteği, GPS, Wi-Fi ve Bluetooth 4.2 gibi özellikleri bulunan akıllı telefon günümüz teknolojilerinin hepsini destekliyor.

Reeder P12S teknik özellikleri

 • 5.5 inç 1280×720 piksel AMOLED ekran
 • 2.5 GHz 8 çekirdekli işlemci
 • MediaTek MT6557 çipset
 • 6 GB RAM
 • 64 GB dahili hafıza
 • microSD bellek kartı yuvası
 • 4.5G desteği
 • 16 Megapiksel 1/4 inç sensörlü f2.0 diyaframlı dual ana kamera
 • Full HD video kayıt
 • 5 Megapiksel ön kamera
 • Android 7.0 Nougat işletim sistemi
 • Parmak izi okuyucusu
 • Metal kasa
 • Bluetooth 4.2
 • GPS
 • Çift SIM desteği
 • 3000mAh pil
 • 144 x 76.2 x7.95 mm
 • 174 gr
Daha fazla göster

Kripto Para Madenciliği İçin En İyi 5 Ekran Kartı

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Kripto paraların değerinin yükselmesi ile son zamanlarda bu işin madenciliğine olan talep de artmaya başladı. Kripto para madenciliğinde başarılı olmanın yolu ise güçlü bilgisayar donanımlarına sahip olmaktan geçiyor. Teknoloji odaklı e- ticaret sitesi incehesap.com, hızlı ve verimli performans sunarak madencilikte en kritik önemi taşıyan ekran kartlarına dair önerileriyle kripto para dünyasına girmek isteyenlere yol gösteriyor.

Dijital dünyada son zamanların en çok konuşulan konularından birini hiç kuşkusuz kripto paralar oluşturuyor. Değerinin hızla yükseliyor olması kripto paraya ve bu işin madenciliğine olan ilgiyi de artırıyor. Ancak madencilik yapabilmek için bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak yeterli değil; asıl önemi çok iyi bir bilgisayar sistemine sahip olmak taşıyor.

Güç tüketimi de göz önünde bulundurulmalı

Kripto para madenciliğinin rakamlardan oluşan devasa bir samanlıkta iğne aramak gibi bir iş olduğu düşünüldüğünde, her yapılan arama hamlesinde etkili olan işlemci gücünün önemi de açığa çıkıyor. Bu noktada ekran kartları, madenciliğe fırsat tanıyacak gerekli matematiksel problemlerin çözülmesinde içerdiği GPU’larla alışılagelmiş işlemcilere (CPU) göre daha verimli bir performans sergiliyor. Fakat yüksek getiri elde edebilmek için ekran kartının sahip olduğu bellek miktarının yanı sıra güç tüketiminin de mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Teknoloji odaklı e-ticaret sitesi incehesap.com, kripto para madenciliğinde büyük önem taşıyan ekran kartı seçiminde üç noktaya dikkat çekiyor. Ekran kartının fiyat/performans dengesi, bellek miktarı ve güç tüketimi parametreleri bir arada değerlendirildikten sonra satın alınmasını tavsiye eden incehesap.com, madenciliği mümkün kılacak beş farklı ekran kartı önerisinde bulunuyor.

İşte, incehesap.com’ un kripto para madenciliği için önerdiği ekran kartları:

Sapphire Nitro+ Amd Radeon RX 570 8GB 256Bit GDDR5 2xDP/2xHDMI/DVI Gaming Ekran Kartı
Slot Tipi: PCI Express x16 3.0
Chip Seti: AMD
Bellek: 8 GB
Bellek Hızı: 7000 MHz
Bit Değeri: 256 Bit
Grafik İşlemcisi: AMD Radeon RX 570
Çekirdek Hızı: 1733 MHz
Soğutucu Tipi: Fanlı
Garanti Süresi: 24 Ay
Fiyatı: 4.343 TL

Sapphire Pulse Amd Radeon RX 570 4G 256Bit GDDR5 (DX12)PCI-E 3.0 Ekran Kartı 11266-04-20G
Chip Seti: AMD
Bellek: 4 GB
Bellek Hızı: 1750 MHz
Bit Değeri: 256 Bit
Grafik İşlemcisi: AMD Radeon RX 570
Çekirdek Hızı: 1244 MHz
Soğutucu Tipi: Fanlı
Garanti Süresi: 24 Ay
Fiyatı: 3.663 TL

Sapphire RX 580 4G D5 PULSE OC 11265-09-20G Gaming (Oyuncu) Ekran Kartı
Slot Tipi: PCI Express x16 3.0
Chip Seti: AMD
Bellek: 4 GB
Bellek Hızı: 7000 MHz
Bit Değeri: 256 Bit
Grafik İşlemcisi: AMD Radeon RX 570
Çekirdek Hızı: 1366 MHz
Soğutucu Tipi: Aktif Soğutma
Garanti Süresi: 24 Ay
Fiyatı: 3.716 TL

MSI VGA GeForce GTX 1070 AERO 8G OC 8GB OC 256Bit (DX12) PCI-E 3.0 Gaming Ekran Kartı
Slot Tipi: PCI Express 3.0
Chip Seti: NVIDIA
Bellek: 8 GB
Bellek Hızı: 8008 MHz
Bit Değeri: 256 Bit
Grafik İşlemcisi: NVIDIA GeForce GTX 1070
Çekirdek Hızı: 1683 MHz
Soğutucu Tipi: Fanlı
Garanti Süresi: 24 Ay
Fiyatı: 4.576 TL
MSI VGA GeForce GTX 1060 6GT OCV1 6GB OC 192Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı
Slot Tipi: PCI Express 3.0
Chip Seti: NVIDIA
Bellek: 6 GB
Bellek Hızı: 8008 MHz
Bit Değeri: 192 Bit
Grafik İşlemcisi: NVIDIA GeForce GTX 1060
Çekirdek Hızı: 1506 MHz
Soğutucu Tipi: Fanlı
Garanti Süresi: 24 Ay
Fiyatı: 3.170 TL

Daha fazla göster

Kullanıcıların En Güvenilir Bulduğu Sosyal Medya LinkedIn Seçildi

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

Sosyal medyanın gücü yadsınamaz. Bir yandan da internet kullanıcılarının kafasındaki en büyük soru işareti ulaştıkları içeriklerin güvenilirliği! AdColony ve Nielsen yaptıkları araştırma ile bu sorunun cevabını aradılar. Araştırmanın sonuçlarına göre 18-55 yaş arası internet kullanıcılarının en güvenilir buldukları sosyal mecra LinkedIn oldu!

Farklı sosyal medya araçları ile karşılaştırıldığında kullanıcılar LinkedIn’i alanında tek olması yönü ile daha değerli buluyor. Sosyal medya kullanıcılarına göre en güvenilir içeriklere LinkedIn’de ulaşılıyor. LinkedIn üyelerine göre bu mecrayı diğer sosyal medyalardan ayıran özellikler kendilerini geliştirmesine yardımcı olması, sektörden güncel haberleri barındırması ve tecrübe, bilgi, deneyim ve başarı hikayelerine erişilebilen bir platform olması.

Diğer sosyal medya araçlarına göre kullanıcıların LinkedIn ’i tercih etmelerinin en önemli sebebi güvenilir içerikler barındırması. İkinci sırada ise sadece iş amaçlı kullanılması geliyor. Kadınlar için, güvenilir içerikler barındırması en yüksek skoru alırken; erkekler için, profesyonellerin bulunduğu bir network ağı olması en fazla skor alan neden olarak belirleniyor.

Günde Ortalama 17 Dakika LinkedIn

Kullanıcıların %24’ü haftada 3-4 gün LinkedIn’e girerken, %20’si her gün LinkedIn’lerini kontrol ediyorlar. Özellikle 18-44 yaş grubunun ortalama girme sıklığı yaklaşık 2,7 gün olarak görülüyor. Kadınlar genel ortalamanın üzeri sıklıkta LinkedIn’e girmeyi tercih ediyor.

LinkedIn üyelerinin en aktif oldukları zaman aralığı 14:00-18:00 saatleri arası.

Genel ortalamadan farklı olarak, 25-34 yaş grubunun en sık tercih ettiği zaman dilimi 12:00-14:00 saatleri arası.

Yeni iş bağlantıları kurmak için doğru adres: LinkedIn

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, LinkedIn kullanma amacı ve sık kullanma nedeni olarak network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak dikkat çekiyor. Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için, 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için, 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülüyor.

Kullanıcıların çoğu LinkedIn reklamlarını dikkat çekici buluyor!

Kullanıcıların onlarca reklamla karşılaştığı günümüz dijital dünyasında, pazarlamacıların en büyük sınavı kullanıcıların dikkatini çekebilmek. Araştırmanın en etkileyici sonuçlarından biri de LinkedIn kullanıcıların reklam tepkileri ile ilgili. Kullanıcıların yarısından fazlası (tam olarak %56’sı) LinkedIn’de gördükleri reklamları dikkat çekici buluyor.

Dikkat çekici bulan kullanıcılar arasında yapılan incelemeye göre reklamların rahatsız edici bulunma oranı sadece %15. Burada kullanıcı deneyimini bozmayan, görünürlüğü yüksek, kullanıcı dostu ve doğal reklam formatlarının etkisi büyük. Kullanıcıların %58’i reklamları rahatsız edici bulmadıklarını belirtiyor.

Daha fazla göster

Trend Konular

Copyright © 2016-2017 Dijital Karga - Dijital Şakaya Gelmez!