Dijital Karga
Genovese Sendromu

Genovese Sendromu

Genovese Sendromu adının literatüre geçmesine sebep olan olay, 1964 yılında Amerika’da gerçekleşmiştir. Kitty Genovese isminde genç bir kadın geç saatte çıktığı işinden eve giderken sokak ortasında saldırıya uğramış, bıçaklanmış ve öldürülmüştür. Saldırı sırasında defalarca bağırmasına ve yardım dilemesine rağmen sokaktaki hiç kimse ona yardım etmemiştir.

Polisin incelemelerine göre olay 35 dakika sürmüş ve 38 kişi de bu olaya tanık olmuştur. Ancak hiç kimse olay esnasında ve sonrasında polisi aramamıştır. İnanılır gibi değil mi? Ne yazık ki 1 kişi bile polisi aramamış. Tanıklara bunun sebebi sorulduğunda verdikleri cevap, “Acaba ben böyle bir duruma tanık olsaydım ne yapardım?” sorusunu kendimize sormamıza sebep oluyor. Çünkü tanıkların çoğunun verdiği cevap, “Olayı benden başkası da gördüyse zaten polise haber vermiştir diye düşündüm, o yüzden polisi aramadım.” olmuş. Bu olay uzun bir süre hafızalardan silinmemiş ve en trajik olaylardan biri olarak tarihe geçmiştir. Birçok bilim insanı tarafından üzerinde incelemeler yapılmış, tezler yazılmıştır.

Sahi aynı durumda biz olsaydık ne yapardık? ?

Tanık mı maktul mü? Hangisinin yerine kendinizi koyacağınıza siz karar verin.

Dikgak!

Burak Alaybeyoğlu

Yorum Yap

Gridlove

Mail Bülten Aboneliği

Kargadan Öneriler Ve Yeni İçerikler için Abone Ol!

Hakkımızda

Dijital Karga, iletişimin dört işlemden oluştuğuna inanıyor; çıkarcı değil çarpıcı, bölen değil toplayan bir dil yaratmayı amaçlıyor. Devamı