Dijital Karga
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş

Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş

[vc_row disable_element=”no”][vc_column][vc_column_text]
Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital dünyanın önemli isimlerinden Hayda Özkömürcü ile karşılaşmak ne kadar güzel. Sana sorularım var. Bol aksiyonlu bol heyecanlı bir WhatsApp Röportajı yapalım mı?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Başlıyor muyuz ne yapıyoruz? Kurallar neler? Almanya’daki halamlara ne zaman selam gönderebilirim?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Başladık bile, kural yok. Gak guk yapma yeter ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Adımı yanlış yazdın ve sildim seni Karga, al sana gak guk!
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Web WhatsApp işte azizim ne yaparsın ? Klavye hızıma yetişemiyor.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Benim gibi WhatsApp’tan nefret eden adamı bile ikna ettin ya, sen dua et kızım kargalara bayılıyor! ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: O zaman ilk soruyu ben sorayım mı?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kızına selamlarımı söyle. İlk soruyu her zaman ben sorarım.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: WhatsApp profilinde “meraba dünyalı” yazıyor ama uzaylı ? emojisi var. Sanatçı burada ne anlatmak istemiş?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Abi çok basit, siz dünyalı ben uzaylı, daha zor bir soru bekliyordum ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kargalar için ne düşünüyorsun? Uzayda rastladın mı hiç, seni hiç göremedim de ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aman aman şimdi laf edersem senelerce unutmazsın sen, iyilerdir diyip kaçayım ben.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ben soru sormayacak mıyım?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Unutmam tabii, hatta unutmadığım yerden bir soru daha.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ara sıra Twitter’dan bana gak guk yapıyorsun. Kargalar ile bir derdin varsa baştan konuşalım. Sonra keyifli sohbetimize devam edelim.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Seni sevmiyorum hala anlamadın mı? Röportajlarını pek sevimsiz buluyorum. Düzeltmeye geldim.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Açık sözlülüğün, cesaretin ve özgüvenin uzaydan geliyor sanırım. Bol keseden kullanıyorsun ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sen Senior Stajyer ile röportaj yaparsın da benden nasıl bahsetmezsin!
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Stajyer’in ikizisin de haberim mi yok?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sakallardan da mı anlamadın ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yok artık! Oh sheet! Yanlış anladın de.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hahaha, soru sırası bende Karga! Saygılı ol biraz.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Röportajların okunmalarını hotjar vb. bir şeyle ölçüyor musunuz? Okuyucular ne kadar aşağı iniyor? Ona göre ne kadar uzunluk olacağını hesapladın mı? Bana metrikleri hesaplamadan gelmedin umarım!
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aldığım kargastik sorular arasında ilk 5’e girdin. Ölçümlemenin de en iyisini Karga yapar. Excel’de sayısını hatırlamadığım formüllerin sonuçlarını çıkardıktan sonra seninle bu röportajı yapmaya karar verdim.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Öngörülerim pek doğruymuş demek.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ehh hadi bakalım cidden başlayabiliriz o zaman. Gel bakalım
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Peki Haydar Özkömürcü, sen hangi taraftasın? Jedi – Light Side / Sith – Dark Side

Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Tabii ki Dark Side! Genel olarak hayranların da dark side tarafına meyilli olduklarını düşünüyorum ki bu sosyolojik bir mesele bence. Kötülerin tarafını tutuyor olmak, toplumun büyük bir kesiminin tutuyor olması incelenmeli bence.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kargastik bir araştırma konusu, dijitalden faydalı veriler elde edilebilir. Bir köşede dursun Dark Side.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Araştırma, analiz, ölçümleme derken güzel bir konuya değinmek isterim.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kendini şöyle tanımlıyorsun: “Growth Hacking’e çok ilgi duyan bir pazarlama uzmanıyım” Kimdir Haydar Özkömürcü? Kısa bir özet geçer misin?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aaaa bana daha kreatif sorularla gel Kargaaa. Beni cidden merak edenler için üzerinde 14 yıldır çalıştığım bir web sitem var, bakıversinler. Burada hap bilgi yapıp tanıtırsam eksik kalacak 🙁 hem röportajların tanıtma kısmından da hiç hazzetmem, falanca yerde doğdu, falanca okulu okudu, sanki çok ilgilendirir ya bizi… Anlatabildim mi Karga? İlginç bir röportaj olacak bu.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Atara atar gidere gider. Sorduğum sorulara umarım güzel cevaplar çıkar Haydar.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ay hadi inş
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Growth Hacking konusu sosyal medya uzmanlığına dönüşecek gibi. Bu alanda uzman olmak için ne gerekir? Duvara toslamamak için ne yapmak lazım?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kimler Growth Hacker olabilir? Kolay yetişmiyor doğrusu.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hahah hiç sanmıyorum. Growth Hacking çok geniş bir konu, ben onca yıllık uğraş sonunda hala göğsümü gere gere growth hackerım diyemiyorum. Bak şöyle anlatayım. Growth hacking temel olarak aarrr modelini uygular. Bu modelin ilk A’sı Acquasition’dur yani kazanım. Kazanım için yollar; email, sosyal medya, billboard, radyo, broşür, sms vb. olabilir. Sadece ilk A için bütün pazarlama kanallarında ustalaşmak diyemesekte deneyim sahibi olmak gerek. Modelin kalan %80ine daha inmedim bile. Herkes growth hackerım diyebilir gelecekte tabi ama olmak kolay iş değil.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Diyemesek de* diye düzelteyim. Sonra @pazarlamakurusu oradaki de ayrı der beni çıldırtır
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: A model Growth Hacking diyebilirim sana o zaman. Neden giriştin bu konuya? Başka alan mı kalmadı dijitalde?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Tipik bir pazarlamacı gibi davranmaya çalışıyorum. Kıtlık ilkesine göre az değerlidir. Growth hacker az, o zaman ben değerliyim. (Böyle diyince de amma ukalaca oldu) ancak çıkış noktası bu. Tabi diğer yandan ölçmeyi ve optimize etmeyi çok seviyorum. Farklı kanalları kullanmayı seviyorum. Belki de T-Shaped model insana tepki olarak doğdum bilemiyorum.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kargaya tepki olarak da öne çıkıyorsun. Bu tepki özelliğini de iyi değerlendir ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijitalde farklı birçok alanda hizmet verdin. Anlaşılması en zor olan, yanlış giden ve bu konudaki algının kesinlikle değişmesi gerek dediğin ne var?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Algıyı değiştirmek zaten benim işim, bizim işimiz. Algı niye değişmiyor diye şikayet etmekse beceriksiziz biz demek.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Siz kimsiniz kaç kişisiniz? Ona göre kalabalık geleceğim.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kaç kişi olduğumuzu inşallah bir aya açıklayacağım. Güzel bir oluşum geliyor. Çatla meraktan! Açıklayınca yayınlarsın sitende değil mi?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Algı algı diye tutturmuş gidiyor herkes. Aha yine algı yaptı bak. Yayınlarım tabii, işime gelirse ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: -_-
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital dünyanın algısını nasıl değerlendiriyorsun? Türkiye’de yapılan çalışmaları yeterli buluyor musun?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Derneklerin, şirketlerin, kamu kurumlarının..
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yerini yurdunu hatta evini biliyorum mübarek. Yapma bana böyle kargişko ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kargişko kulağa hiç hoş gelmedi. Söylemesi de bir o kadar zor ? Soruma gel sen.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ya şimdi bu soruya a haber tadında cevap vermek çok eğlenceli olacak. Aslında dış güçler algı operasyonlarıyla falan diye ama ciddi cevaplayacağım
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Türkiye globaldeki diğer örneklere göre sanılanın aksine çoookk ilerde. Özellikle Avrupa’nın dijital reklamcılık konusunda bayağı önüne geçmiş durumda. Evet kreatiflik pek yok ama zaten bence aman aman gerek de yok. Çünkü reklamcıların anlamadığı bir şey var, basitlik daima satar. Basitlikten kreatif olucam diye uzaklaştıkça kaybediyorsun. Tabi hem basit hem kreatif olana şapkamı çıkarırım.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dernekler ölmüş ağlayanı yok ona hiç girmeyeceğim ama devlet sosyal medyayı iyi kullanmaya başladı. Dijital stratejiler çiziyor. Ha stratejileri çoğunlukla yanlış ama en azından çiziyor
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dur daha yazıyom sorma yeni soru
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Özellikle sosyal medyanın bir yalan yuvası olarak görülmesi de devlet desteğiyle gerçekleşen bir şey. Zira medyanın kontrol altına alınamadığı tek alanı burası ve burayı gözden düşürmek gerekiyor. Bu nedenle teyitorg gibi projelere her zamankinden çok ihtiyacımız var.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bitti ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ciddi görüşler ve tespitler Dijital Karga okurlarının çok işine yarayacak. Yoksa herkes haber(se tabii) yapıyor.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sana hiç küfürlü haberimi anlattımmı?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Basit ve kreatif reklamcılara selam olsun diyelim. Bu alanda ajansları ve markaları değerlendireceğiz birazdan.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Küfürlü haberini duymadık, dinleyebiliriz.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Fi zamanında denemek için bir basın bülteni yazmıştım. İlgi çekci bir başlık güzel bir konu falan. 4 paragraflık bişidi. Ortalara biyere bunu yazan tosun hepinize… yazmıştım. Farklı bi pr ajansı adresinden gönderdim basına. Ve ne oldu biliyor musun? Bir kaç ulusal gazetenin web servisinde yayınlandı. Sonradan kaldırdılar ama yayınlandı ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Demem o ki gazetelerde falan okuduklarınızın çoğu kontrolden dahi geçmiyor.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Konvansiyonel medya aslında basittir, zor geliyorsa bas ittir. Nasıl bir iş anlayışı ve yayın politikası yahu. Okumadığın şeyi okutmaya çalışmak.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Teyit.org vb içerik filtreleyen hatta belki içerikte kalite ölçümü yapan projeler şart!
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bir Karga kolay çıkmıyor.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Son zamanlarda bolca sosyal medya krizine şahit olduk. Bu kriz ya da krizler hakkında düşüncelerini alalım. Över misin söver misin sana kalmış.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Çirkinler olmasaydı güzellerin kıymetini anlamazdık. İlla birileri kötü kriz yönetecek ki biz de kriz yönetim hizmetini daha yüksek fiyattan satalım ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hiç sövmüyorum o nedenle
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Böylece kimileri için yaşanan kötü krizler iyi fırsatlara dönüşür.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ajansların ve markaların dijital alanda kurdukları iletişime nasıl bakıyorsun? Bakmıyor da olabilirsin tabii. Birbirlerini tamamlıyorlar mı yoksa didişerek mi geçiyor süreçler?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Krizlerin üstüne cuk oturdu ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bak işte o konuda dertliyim biraz. Ajans marka ilişkisi önem verdiğim bir konu. Müşteri tarafında ya da ajans tarafında iş bilmeyen bir *dallama olduğunda işlerin rengi değişiyor. Ne kadar muhteşem bir proje sunsan da o iş yürümüyor. O nedenle marka tarafındayken ajansta, ajanstayken de müşteri tarafında kontağımı iyi seçmeye çalıştım hep. Sektörde sektörle alakası olmayan o kadar çok insan var ki. Bir keresinde, bundan 4 sene önce Facebook’ta gif paylaşamadığımız için müşteriden azar işitmiştik. Bunu isteyen müşteri İngilterede yüksek lisans yapmış, Türkiye’de teknik üniversiteden mezun olmuştu. Marka da global marka haa köşedeki kebapçı değil. Şuan 72 milyar dolar değerinde marka. Ve bu markayı bu … -neyse kötü laf etmeyeyim şimdi- hanımefendiye emanet etmişler
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: sen ne uğursuz şey çıktın be karga! Küba malı purom cebimde kırılmış. Hep senin yüzünden! Bana bir puro borçlusun. Cohiba olsun pls
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Onlar ki toprakta karınca, suda balık, havada kuş kadar çokturlar. Ama yine de seçimlerimi iyi yapıp onlara denk gelmemeye gayret ediyorum.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Global bir markanın dijital medya iletişimini yönetmek her yiğidin harcı değil. Bir formülün var mı(ydı) yoksa değişen gelişen bir mekanizma mı işliyor?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: %100 olmasa da mekanik bir yanı var bu işin.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Purosuz bir hayatı denemen için ben alana kadar sana şans tanımış oldum. Daha ne istiyorsun.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Müşteriye karşı ne formülün olacak, eğitiyorsun işte müşteriyi. Tek tek her saçma sorusuna cevap bularak, araştırarak. Uğraşıp meslekten nefret ediyorsun işte ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Eğitmen silahımla vuruyorum ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İşte budur! Haftaya buluştuğumuzda alayım lütfen. Okuyucularda anlasın, böyle beleşçiyimdir diye ? Öğrencilerime ödevlerini yapmazlarsa tatlı ısmarlattırırım mesela tüm sınıfa. Böyle böyle şiştim kapılardan geçmez oldum ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Desene senle yemek yiyemeyeceğiz, tüh!
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Pazarlamacı ve dijital pazarlamacı arasındaki farklara değinelim? Dijital dışında ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İletişimci ve dijital iletişimci arasındaki farklara da değinebilirsin. 7
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Nereden vurmak istiyorsan ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital dışında bir fark var diyen dijital pazarlamacı değildir ki? Dijitalde de olsan denizde de olsan karada da olsan pazarlama pazarlamadır. Sosyal medyacılar pazarlama bilmese de olur diyen kafa yüzünden memleketteki markaların iletişimleri böyle b*ktan
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Birine dijital pazarlamacı demek istiyorum.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Neleri gagalayacağım?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital pazarlamacı nasıl olunur? Ders 1 ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital Pazarlama Uzmanı= Adwords Uzmanı + Analytics Uzmanı + Sosyal Medya Uzmanı + E-Mail Pazarlama Uzmanı + İçerik Editörü + Dijital Grafik Tasarımcı + SEO Uzmanı
Formül budur.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hepsini bir arada yapabilen kaç adam tanıyorsun ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İkimiz dışında*
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aynaya bakıyorum ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ben aynaya bakmıyorum ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Şaka bir yana bu formüle göre “dijital pazarlama uzmanı” çok sayıda var. Ha birisi iyidir birisi kötüdür o ayrı mesele. Ancak küçük işletmelerde dijitale bakan insanların çoğu tüm bu işleri iyi kötü yapıyor zaten.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yanıtlar küçük işletmelere doğru kaymasın. Ben yükseklerde uçuyorum.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Love Markın var mı?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Toblerone!
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hiç sevmem!
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Genellikle lovemark’lar neden sevildiği belli olmayan markalardır zaten. Sorduğunda mantıklı bir cevap alamazsın, gene algıya getirdin diyeceksin ama markanın zihindeki karşılığı “cool” kaçıyorsa lovemark olmaya doğru gidiyordur. Mantıklı cevaplar alıyorsan, ucuz, işimi görüyor, tadını seviyorum gibi, onlar yeri ikame edilebilecek ürünlerdir ve lovemark değillerdir.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Haydi söyle onu nasıl sevdiğini diye gaklayacaktım tam da.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Toblerone, Puro, T-Shaped, Growth Hacking, Konvensiyonel Reklam, Uzaylılar, Stajyer, Dark Side derken en trol röportajım olma yolunda hızla ilerliyorsun ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 2003 yılından beri blog yazıyorsun? 14 yıldır işin gücün yok mu da blog yazıyorsun demek istesem de bu düşüncemi kendime saklayacağım. Aslında tüm macera blog yazıların ile başladı dimi? Birçok kişiye yol gösterici oldun? Ne hissediyorsun?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijitale ışık tutuyorsun, sakın yanlış yolu gösterme. Kriz çıkar ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Abartma yahu, amma yağcı karga çıktın! Ne ışık tutması falan. Kendi yağımızda kavruluyoruz işte. 14 yıldır yazıyorum ama niye yazıyorum dersen, yazmayı seviyorum. Yazmaktan aldığım haz başka bir şeye benzemiyor. Eskilerden kaybettiğim çok yazım var, totalde kaç makale çıkarmışım bilemiyorum ama bu makalelerle insanlara bir şeyler öğretebilmiş olmak çok farklı bir duygu. Ha yol gösterici ne kadar oldum o konuda bazen şüphelerim var. Gel sana bir hikaye daha anlatayım.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: En iyi yağı ben çekerim. Dijital Karga işini bilir.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Eskiler demişken Semiyun vardı bir aralar, USMED ekibindeydi hatta.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Burdaki hikayen nasıl başladı, bitti?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Şimdilerde 72 saatlik sertifika programları standartlaşmış gibi. Bizim sosyal medya sertifika programımız o zamanlar 600 saat! Bunun 80 saati sadece Twitter. Twitter’da aklına gelebilecek her türlü uygulamayı yapıyoruz tabi. Takipçi kasmak, TT yapmak vs. aklına ne gelirse. Twitter derslerinin bittiği dönemlerdi. Bir öğrencim bir soru soracağım dedi; hocam bu klavyelerde @ işaretini nasıl yapıyoruz dedi. Onca uygulama yapmışız onca mention atmışız bugüne kadar, sen bu vakte kadar ne yapıyordun dedim. Google’dan et işareti diye aratıp kopyala yapıştır yapıyordum dedi. Hani 3bine yakın öğrenci, 1000’den fazla sahne deneyimi, bin civarı makale vs. var ama, ne kadar ışık tuttum emin değilim.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Semiyun iyiydi valla. Çok yazılar yazmıştım orada ama çok ortaklı yapılarla ilgili ilk dersimi orada aldım, yürümedi işler, verdiğimiz emeğe yazık oldu. Ama tabi çok şey öğrendim. USMED ayrı bir macera, buradan Said Ercan‘a selamlar! O da buranın sıkı takipçisi diye biliyorum. Ben daha farklı bir yol izlemeye karar verdim, USMED farklı bir yol. Öyle oldu işte ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Eğitimci kimliğinde de bahsedelim istiyorum. Dijitalin geldiğimiz noktadaki geçmişini düşünürsek uzun zamandır bu alanda eğitmenlik yapıyorsun. Konuya giriş yaptın zaten, biraz daha açabilirsin.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Reputable Üniversiteler arasında heralde eğitim vermediğim bir iki tanesi kaldı. Onlardan da teklif aldım, ayarlayamadık bir türlü. Binlerce öğrenci, binlerce saatlik dersin sonunda bu alanda bir sertifika programı ya da herhangi bir eğitim alacaklara tek tavsiyem var. Eğitim esnasında önünüzde bilgisayar olmayacaksa (sizin ve diğer öğrencilerin) boşverin o eğitimi.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sosyal medya eğitimi verirken çok önem verdiğin bir konu var mı?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Olmazsa olmaz dediğin, eğitim içeriğinde.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Benim en değer verdiğim, bir çok eğitimde de göremediğim konu: Sosyal medyanın ruhu. Merak edenler için geçenlerde biraz bahsettim; Sosyal Medyada Diliniz Nasıl Olmalı?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yoksa geri kalanı zaten şu tuşa basarsan şu olur, bu tür kampanya yaparsan şöyle dönüş alırsın. Önemli olan mantığı öğrenmek.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: “Twitter’cı Olmak” ya da olmamak deyip kitabından söz etmek istiyorum.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Boşver yahu, eskidi, güncellemedim. Yazdığım sıralarda Twittera fotoğraf bile yüklenemiyordu. Şimdi insanlar canlı yayın yapıyorlar. Daha güzeli geliyor şimdi ? Yaza bitirmeyi, 2017 sonunda da basılmasını hedefliyorum, bakalım.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital Karga kargastik işleri sever ve takip eder.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Konu Twitter’dan açılmışken bir de Meclis Karnesi çıkardın. Çok yeni olmasa da bu karneden faydalı bilgiler çıkar diye düşünüyorum. Meclisin Twitter Karnesi’ni nasıl ve neden çıkardın?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: USMED’de iken çıkarmıştık, bayağı geniş kapsamlı bir rapor olmuştu. Bir çok gazetede falan da yer almıştı. Nasılını ne sen sor ne ben söyleyeyim. O zamanlar yazılıma dökmek gibi bir fikrimiz yoktu, yazılımcımız da yoktu. Anam ağlamıştı bütün verileri tek tek girmekten. 120 sayfalık bir rapor çıkmıştı ortaya. Sen son zamanlarda beni pek takip etmiyorsun galiba hep eski işleri sormaya başladın hayırdır karga?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijitadeki izlerini takip ediyorum. Eskiler silinmiyor sen daha iyi bilirsin ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Türkiye’de girişimci olmak oldukça zor diyorsun? Neden?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bir kere girişimci kafası bozuk. İlla yatırım alacağız sanıyor girişimciler. Yatırım almak için girişim yapılıyor. Halbuki girişim dediğin iş kurmaktır. Sen hiç yatırım alıp süpermarket açacağım diye bakkal dükkanı açan bakkal gördün mü? Bizim yurdun tipik hemen köşeyi dönme refleksinden öteye gidemiyor girişimciler. Ha diğer yandan artık her yerde bulunan girişim hızlandırma merkezleri, inkübasyon merkezleri, yatırım kulüpleri falan var. Bunlardan çıkıp globalde adını duyuran ben henüz göremedim. Bakalım inşallah olur bir gün. Ancak genel olarak kurulan sistem enayileri sömürmek üzerine kurulu. Bir girişimim için ben de yatırım aradım vaktinde. Bir yatırım bulma platformuna başvurdum. Platform %40’ını istiyordu girişimin. Yatırımcılarda %25’ini. İkinci turda bir %25 daha isteyeceklerdi. Yani alıp alacağım bankadan çekeceğim kredi kadar iken şirketi komple devretmem gerekiyordu. Bilemiyorum bana saçma geliyor.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Tüketici taraftan üretici tarafa geçmek önemli. Instagram ile ilgili bir araç projesinde yer aldın. Biraz bahsedebilir misin?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Girişim hikayesi var burada.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Abi ne girişimi ? Tam bir iş bilmezlik hikayesi yatıyor ? başarısızlık kısmını pek anlatmak istemiyorum. Ama sağlam batırdık ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: O zaman röportajla bitmeyecek muhabbetimiz ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 1- İşin yazılımını üretecek adama iyi para verin. Hatır gönülle, projeden yüzde vermekle olmaz o iş.
2- Cidden paranız olsun. Parasız para kazanılmaz.
3- Gerçekten yapacağınız işe inanın. Ya işte ya tutarsa diye işe girilmez.
4- Stresi kaldıramayacaksanız, aileniz kaldıramayacaksa, gidin memur olun, ne işiniz var buralarda?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Haydar Özkömürcü hangi kitapları öneriyor?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Şu sıralar kitaplara bayağı taktım. Var bir kaç önerim.
1- Fiyatlandırma Sırları – William Poundstone
2- Pazarlamanın 22 Kuralı – Jack Trout, Al Ries
3- Small Data – Martin Lindstrom
4- İkna ve Sunum – Peter Coughter
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Haydar Özkömürcü’nün rengi nedir?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Siyah. Bazen fuşya.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: En sevdiğin şehir hangisi?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İstanbul ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sempatik sorulardan belki de en zor olanı geliyor. En sevdiğin kelime?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: ödeme nooldu?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: sayılır mı? ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sayılmaz mı! Benim en sevdiklerim arasında ??
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijitalin ruhunu yansıtan emojiler içinden en sevdiğini paylaşır mısın?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Abi benim emojilerle aram yok. Y kuşağıyım ama X hatta BB kuşağı gibi bir ruhum var benim.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Günlük kaç saatini sosyal medyada harcıyorsun?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 6:00’da uyanıyor, 10:00’da uyuyorum. Uyanıkken sosyal medyadayım.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Çocukken hayalindeki meslek neydi?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Öğretmenlik. Sanırım ulaştım o hayale ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bir de pilotluk vardı, ona da yandan ulaştım.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu aralar en sevdiğim soru Dijital Karga’da konuk yazar olur musun?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Okuyucu sayınız kaç tekil?
Bu kullanıcıların yüzde kaçı C level?
Yıl boyunca hangi konferanslara sponsor olacaksınız?
Diğer yazarlar kimler?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bir daha sormazsın sanırım ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Seni Uğur Batı‘ya havale ediyorum. ???
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Seni künefe yemeye davet ediyorum
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Künefeyi günde kaç kişi yiyor? Şeker oranı ne kadar? Usta kaç yıldır bu işi yapıyor? Künefe yiyenlerin demografik yapısı nedir?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Vaaayyy biz künefeye davet edelim, sen laf çak ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: WhatsApp Röportajı fikrini nasıl buldun?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Mail üzerinden gerçekleşen röportajlardan çok daha iyi. Yüzyüze röportajdan kötü. Ama ben sevdim.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Röportaj için önereceğin isimler var mı?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Benim ex ortak var Necip Murat. Bir ona sorsana, güzel cevaplar verir o bu sorulara ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bir de Gülfidan Barış, okurum o röportajı ben
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bütün röportajları oku yahu. Ufkun açılsın ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yahu başta anlatmaya çalıştım, çok uzun. Ben dayanamam o kadar. Misal kendi yazılarımı okuyamıyorum, kendi konferanslarımı tekrar izlediğimde daral geliyor. Ben o kadar uzun süre odaklanamam ? 130 dakikamı yedin, puromu isterim ?
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Teşekkür ederim Haydar Özkömürcü. Dijital dünyada başarılar ve mutluluklar dilerim. Cevizin bol olsun.
Haydar Özkömürcü WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kafana ceviz atsın kargalar emi!
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Dijital Karga

Dijital Karga bir hayal ürünüdür. Kulağınızdan içeriye ilk girdiğinde beyin hücrelerine ulaşana kadar nasıl bir tarife ulaştıysa Dijital Karga odur. Ne bir eksik ne bir fazla. Dijital Karga’nın nasıl ifade edileceğinden çok ne demek istediği önemlidir.

1 Yorum

Gridlove

Mail Bülten Aboneliği

Kargadan Öneriler Ve Yeni İçerikler için Abone Ol!

Hakkımızda

Dijital Karga, iletişimin dört işlemden oluştuğuna inanıyor; çıkarcı değil çarpıcı, bölen değil toplayan bir dil yaratmayı amaçlıyor. Devamı