Dijital Karga

İlk görüntülü konferans 50 yıl önce gerçekleştirildi


  • Yarım asır önce 30 Haziran’da ilk video konferans görüşmesi gerçekleştirildi.
  • Müşteriler 30 dakikalık görüntülü görüşme için ayda 160 dolar ücret ödüyordu.
  • Görüşmenin lansmanı ise Pittsburgh’de yapıldı.

Özellikle pandemi sürecinde kullanılma sıklığı artan görüntülü konferans görüşmesi bugün bir ilki yaşıyor. Birçoğumuz için dizüstü-masaüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi teknolojik aletlerle hayatımıza giren görüntülü konferans bundan 50 yıl önce 30 Haziran’da ilk kez gerçekleştirildi.

Yarım asır önce

Bundan 50 yıl önce yani 30 Haziran 1970’de ilk ticari video konferans görüşmesi gerçekleştirildi. 30 Haziran 1970’te Alcoa CEO’su John Harper ve Pittsburgh Belediye Başkanı Peter Flaherty, AT & T’nin yeni Picturephone Mod II’yi kullanarak ilk ticari video konferans görüşmesine katıldı. Görüşmeden bir gün sonra Pittsburgh bölgesindeki sekiz şirkette abonelik tabanlı hizmet resmen başlatıldı. New York o dönemde altyapı sorunları nedeniyle lansman şehir hizmetini Pittsburgh’a bıraktı.

Maliyeti ne kadardı?

Yarım yüzyıl sonra günlük olarak milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu sistemin o dönemde maliyeti de oldukça fazlaydı. 150 dolarlık kurulum maliyetine ek olarak, müşteriler 30 dakikalık görüntülü görüşme için ayda 160 dolar (2020 dolar civarında yaklaşık 1.057 dolar) fatura çıkarıldı.

Yorum Yap

Gridlove

Mail Bülten Aboneliği

Kargadan Öneriler Ve Yeni İçerikler için Abone Ol!

Hakkımızda

Dijital Karga, iletişimin dört işlemden oluştuğuna inanıyor; çıkarcı değil çarpıcı, bölen değil toplayan bir dil yaratmayı amaçlıyor. Devamı