Dijital Karga

Microsoft, Karbon Salınımını Azaltacak Teknolojilere 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Yazılım devi Microsoft, kurulduğu yıl olan, 1975’ten beri ürettiği ürünlerden veya yürüttüğü operasyonlardan kaynaklanan tüm karbon salınımını dengelemek için planlar yapıyor.

Microsoft, kurulum tarihinden beri oluşturduğu ve 2050 yılına kadar oluşturacağı karbon salınımını temizleme konusunda fon oluşturmayı planlıyor. 1 milyar dolarlık bu fon, “karbon salınımını azaltma, yakalama ve gidermeye olanak sağlayan teknolojilere” adanmış.

Bu plan, havaya yayılan karbondioksit salınımını azaltma konusunda bugüne kadar yapılmış en büyük planlardan bir tanesi. Araştırmalar gösteriyor ki, küresel ısınmanın getireceği felaketleri önlemek için yapılması gerekenlerin en önemlisi karbondioksit salınımı azaltmak.

Piyasada Carbon Engineering, Climeworks ve Global Thermostat gibi havayı doğrudan yakalayıp temizlemeye olanak sağlayan teknolojiler geliştiren girişimler mevcut. Hatta bu tarz girişimlere yapılan yatırımlar her geçen gün artıyor. Ancak bugüne kadar yapılan yatırımlar sadece on milyon dolar aralığında ve bu aralık maalesef gelecek nesilleri korumak için yeterli olmayacak.

MIT Technology Review’a yaptığı açıklamada Microsoft, yapılan yatırımın tamamının doğrudan-hava-yakalamaya değil, bunun yanı sıra araştırma ve geliştirme projelerine de fon sağlayacağını ekliyor. Önümüzdeki dört yıl içerisinde çeşitli yatırımlar yapacaklarını söylüyor.

Şirketin röportajlarında kullandığı dil, ormancılık projeleri gibi karbondioksidin yakalanıp temizlenmesine yönelik doğal sistemler ya da enerji santrallerindeki salınımı direkt olarak engellemede kullanılabilecek teknolojiler gibi, aslında birçok yatırım alanına daha kapı aralıyor. Bu nedenle, ayırılacak bütçenin bir kısmının direkt güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji projelerine gidebileceği anlamına geliyor.

Microsoft tarihi boyunca ürettiği toplam emisyon için net bir sayı vermedi. Ancak yürüttüğü operasyonların, doğrudan ya da dolaylı olarak bu yıl 16 milyon metrik ton karbondioksit salınımına sebep olacağını belirtti.

Şirket, 1975 yılından beri yapılan iklim kirliliğini, direkt hava yakalama sistemleri ve ağaç dikme, yeni toprak yönetimi metotları geliştirme ve henüz teorik bir yaklaşım olarak bilinen biyoenerji ile karbon yakalayarak depolamaya olanak sağlayan doğal sistemleri kombine ederek dengeleyeceğini söylüyor.

Uzmanlar neler düşünüyor?

Uzmanlar, doğal sistemlerin sera gazlarının azalmasında büyük bir rol oynayabileceğini belirtiyor. Fakat kesin ve hızlı sonuçlar verebileceklerinden emin olmak çok zor.

Carbon180 genel müdürü Noah Deich, Microsoft’un duyurusunda, diğer şirketlerin verdiği standart karbon salınımını önleme ve ortadan kaldırma sözlerinin çok ötesine geçtiğini belirtti. Bu nedenle, önceki tarihlerde yaptıkları emisyonları da sahiplendiklerini ve ortaya çok ciddi bir para koyduklarını söylüyorlar.

Fatih Gör

Fatih Gör

Fatih Gör, hem yazar hem de çizer. Dijital Karga'nın geleceğine inanan ve iletişimin gücünü kullanmaktan çekinmeyen bir karaktere sahip.

Yorum Yap

Gridlove

Mail Bülten Aboneliği

Kargadan Öneriler Ve Yeni İçerikler için Abone Ol!

Hakkımızda

Dijital Karga, iletişimin dört işlemden oluştuğuna inanıyor; çıkarcı değil çarpıcı, bölen değil toplayan bir dil yaratmayı amaçlıyor. Devamı