Dijital Karga

TikTok uygulaması bir ülkede yasaklandı


  • TikTok uygulaması ile beraber 59 uygulama Hindistan’da yasaklandı. 
  • Yasağın sebebinin Çin ileyaşanan gerginlik olduğu konuşuluyor. 
  • Telefonda yüklü olan TikTok çalışmaya devam ediyor. 

Hindistan Pazartesi günü itibariyle Çin uygulaması olan 59 uygulamanın kullanımını yasakladı. Tiktok uygulamasının da aralarında bulunduğu uygulamalar bir gecede App Store, Google Play, Google Apps’ten kaldırıldı. Güvenlik gerekçesiyle kaldırılan uygulamalara erişim bundan sonra Hindistan’da mümkün olmayacak.

Uygulama yüklüyse sorun yok

Bu uygulamaların kullanıcıların gizliliğini ihlal ettiğini ve verilerini sakladığını belirten hükümet, Apple ve Google’a 59 uygulamanın tümünü kaldırmaları için bildirimde bulundu; şirketlerden yasağın uygulanmasına yardımcı olmalarını istedi. Ancak atılan adımda küçük bir sorun var. Eğer uygulama telefonunuzda halihazırda yüklüyse yasak olmasına rağmen kullanabiliyorsanız. Hindistan sadece indirme kısmında yasağı devreye soktu. Bu şu demek: kaldırırsanız bir daha göremezsiniz.

TikTok uygulaması Hindistan tarafından ‘güvenlik’ gerekçesiyle kaldırdı.

Hükümet yasakla ilgili açıklamasında “Bilgi Teknolojileri Yasası, Bilgi Teknolojileri (Bilgilerin Kamuya Erişilmesini Engelleme Usul ve Güvenceleri) Kuralları nedeniyle 59 uygulama engellenmeye karar verildi. Çünkü uygulamalarda Hindistan’ın egemenliği ve bütünlüğü, Hindistan’ın savunması, devlet güvenliği ve kamu düzenine zarar veren faaliyetlerde bulunmaktadırlar” ifadelerine yer verdi.

Tüm bu adımların sebebi Hindistan ve Çin arasındaki gerginlik olarak konuşuluyor. TikTok yakın geçmişte birkaç kez yasaklanmış olmasına rağmen, hızlı bir şekilde geri döndü. Anlık gelişmeler burada 

Yorum Yap

Gridlove

Mail Bülten Aboneliği

Kargadan Öneriler Ve Yeni İçerikler için Abone Ol!

Hakkımızda

Dijital Karga, iletişimin dört işlemden oluştuğuna inanıyor; çıkarcı değil çarpıcı, bölen değil toplayan bir dil yaratmayı amaçlıyor. Devamı