Dijital Karga

Twitter ‘master’, ‘slave’ ve ‘blacklist’ kelimelerini yasakladı


  • Twitter mühendislik departmanı 3 kelimeyi yasakladı. 
  • Bu harekete yetkililer ‘dili değiştirmek istiyoruz’ şeklinde cevap verdi. 
  • Bu durum Twitter kullanımını etkilemeyecek. 

ABD’de geçtiğimiz aylarda başlayan ve zamanda birçok ülkeye yayılan ırkçılık karşıtı eylemler nedeniyle Twitter yazılımcıları da harekete geçti. Alınan kararla içerisinde ırkçı anlamlar bulunan master (Efendi), slave (köle) ve ‘blacklist’ kelimelerinin kullanımı yasaklandı.

‘Dili değiştirmek istiyoruz’

Twitter 3 kelimenin kullanımını yasakladı.

Bu hareketin George Floyd’un öldürülmesi ve tepkilerin dinmemesinin sebep olduğu bildirilirken, bu hareket normal Twitter kullanımını etkilemeyecek. Alınan karar sadece Twitter mühendislik ekibi tarafından şirket içinde kullanılmaması anlamına geliyor. Konuyla ilgili yetkililer, “Twitter’da, kodlarımızda kullandığımız dil şirket olarak değerlerimizi yansıtmıyor ve hizmet verdiğimiz kişileri temsil etmiyor. Bu yüzden bu dili değiştirmek istiyoruz” dedi.

Dijital Karga

Dijital Karga bir hayal ürünüdür. Kulağınızdan içeriye ilk girdiğinde beyin hücrelerine ulaşana kadar nasıl bir tarife ulaştıysa Dijital Karga odur. Ne bir eksik ne bir fazla. Dijital Karga’nın nasıl ifade edileceğinden çok ne demek istediği önemlidir.

Yorum Yap

Gridlove

Mail Bülten Aboneliği

Kargadan Öneriler Ve Yeni İçerikler için Abone Ol!

Hakkımızda

Dijital Karga, iletişimin dört işlemden oluştuğuna inanıyor; çıkarcı değil çarpıcı, bölen değil toplayan bir dil yaratmayı amaçlıyor. Devamı