Dijital Karga
Uyarı: Sosyal Medya Profiliniz Kariyerinizi Gölgelemesin

Uyarı: Sosyal Medya Profiliniz Kariyerinizi Gölgelemesin

CareerBuilder adlı iş bulma sitesinin yaptığı araştırmaya göre işverenlerin %70’i yeni iş başvurularına adayların sosyal medya hesaplarını inceliyor. %7’si iş başvurusu değerlendirme süreçlerinde sosyal medya değerlendirme ölçütlerini getireceğini söylüyor. Eğer yeni bir işe başvurmayı düşünüyorsunuz potansiyel işverenlerin sizi değerlendirirken sosyal medya hesaplarınızı gözden geçirebileceğini unutmayın.

Ne yazdığınıza dikkat edin! İşte yeni bir işe girmenize engel olabilecek olabilecek sosyal medya hataları. Sosyal medya araştırmasına katılan işverenlerin %57’si adayların işe almasına engel olacak sosyal medya paylaşımları tespit etmiş. Araştırmaya katılan 1000’den fazla işe alım yöneticisi ve İK profesyoneli var.

İş Başvurularında Öne Çıkan Sosyal Medya Hataları

Kışkırtıcı, uygunsuz nitelikte fotoğraf ve video paylaşımları %40
İçki, uyuşturucu kullanmaya yönelik paylaşımlar %36
Irk, cinsiyet, din vb. alanlarla ilgili ayrımcı yorumlar %31
Suç işlemeye eğilimli paylaşımlar %30
Yanlış bilgi paylaşımları %27
Zayıf iletişim becerileri %27
Bir önceki şirket ya da çalışma arkadaşlarıyla ilgili olumsuz paylaşımlar %25
Kullanıcı adının amatör olması %22
Eski şirketiyle ilgili gizli bilgi paylaşımları %20

İnsan kaynakları süreçlerinde adayla ilgili toplanabilecek her türlü bilgi şirketlere ve değerlendirme yapan kişilere kolaylık sağlamaktadır. Sosyal medya profilleri için insanlar hakkında çok yönlü derin bilgiler vermektedir. Çevrimiçi profiller insanların yetenekleri, düşünceleri, psikolojik durumları, dünya görüşleri hakkında ipuçları sağlayabilir.

Sosyal medyayı sağduyulu kullanmanız için mini bir hatırlatma yaptık. Bir metinle, fotoğrafla, video altına yapılan yorumla neleri etkileyebileceğini düşünün. Bir çarpıcı bilgi daha. Yeni iş başvurusu yapanların yanı sıra mevcut çalışanlar için gelsin. CareerBuilder’e göre, işverenlerin hemen hemen yarısına yakını (%48) şirketlerinde aktif olarak çalışan insanları araştırmak için sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor. Sosyal medya profiliniz kariyerinize köstek değil destek olsun.

Dijital Karga

Dijital Karga bir hayal ürünüdür. Kulağınızdan içeriye ilk girdiğinde beyin hücrelerine ulaşana kadar nasıl bir tarife ulaştıysa Dijital Karga odur. Ne bir eksik ne bir fazla. Dijital Karga’nın nasıl ifade edileceğinden çok ne demek istediği önemlidir.

Yorum Yap

Gridlove

Mail Bülten Aboneliği

Kargadan Öneriler Ve Yeni İçerikler için Abone Ol!

Hakkımızda

Dijital Karga, iletişimin dört işlemden oluştuğuna inanıyor; çıkarcı değil çarpıcı, bölen değil toplayan bir dil yaratmayı amaçlıyor. Devamı

isviçre frangı