Dijital Karga

Yapay Zeka Bey Ne Yapıyorsunuz ?

Evet yine Mark Zuckerberg. Şimdi diyeceksiniz ki, neden hep Mark Zuckerberg’in yer aldığı yazılar yazıyorsun? Ama siz sormadan, söyleyeyim. WhatsApp, Facebook, Instagram’da olan olay ister istemez Mark’ın anılmasına sebep oluyor.

Ele alacağımız, sosyal medya platformuysa Facebook. Öncelikle hesabımızı açıp DijitalKarga sayfasını takip ediyoruz. Sonra, asıl konuya geliyorum 🙂 Takibe aldınız değil mi?

Facebook yapay zeka üzerine çalışmalar yapıyor, bir çoğumuzun bilgisi vardır. Mark Zuckerberg çalışmalarının sürdürürken, Elon Musk ile tartışma içerisinde aynı zamanda. Teknoloji her saniye gelişiyor. Yapay zekanın olanaklarının da hayatımızda daha fazla yer almasını istiyorlar.

Facebook’un yapay zeka geliştiren laboratuvarlarında (ne kadar zor bir kelime bu), pazarlama yapması için iki “Yapay Zeka Botu” programlanmış. İngilizce dilini kullanarak iletişim kurması planlanan botlar farklı bir dilde bir birilerine mesaj göndermeye başlamışlar. Bize “ne diyor ya bunlar” dedirtecek mesajlar ilginç değil mi?

I can can I I everything else” ya da “Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to”

İlk başta mühendisler programda bir sorun olduğunu düşündüler. Yazılımı, bir zaman sonra, incelediklerinde yapay zeka botlarının anlama yetisine erişip, işlem yapabildiğini ortaya çıkardılar. Tabi, botların ne konuştuklarını, ne amaçladıklarını anlamadıkları için tabiri caizse fişini çekmişler. Bu kadar basit bir şekilde kurgulanan robotlar bile bizim anlamadığımız şekilde konuşup işlem yapabiliyorsa tehlike çok büyük demektir.

Bilim-kurgu filmlerinden çıkmış bir sahne gibi anlatsam da bu haber gerçek. Yapılan ilk çalışmalarda dahi bir biri ile farklı dilde iletişime geçen botlar üzerinde çalışmalara devam edilecek. Ve bizi bilim-kurgu filmlerindeki gibi bir gelecek bekleyecek.

Tam da bu süreçte Elon Musk ve Mark Zuckerberg’in yapay zeka tartışması dikkatleri çekti. Elon Musk uyardı. Dinlesene azcık, sonra yine çalış yapay zeka üzerine. Sadece, söz dinle Mark.

Elon: Yapay Zeka iki ucu keskin bıçak, insanlar kaygı duymalı. Alarm çanlarını çalıyorum ama robotlar sokağa çıkıp insanlara öldürmeye başlayana kadar tepki vereceklerini sanmıyorum. Robotlar ileride her şeyi insanlardan daha iyi yapacak o zaman ne olacağını bilemiyoruz.

Mark: Bu konuda oldukça güçlü tahminlerim var. İyimserim. Bence insanlar kendi kıyamet senaryolarını hazırlamaya çalışıyorlar. Anlamıyorum, gerçekten bu düşüncelerin çok olumsuz ve bazı yönlerden sorumsuzca olduğunu düşünüyorum

Ve sonrasında Elon Musk’ın tweeti geldi.

Şimdi herkes tarafını seçmeye başlıyor. Musk mı Zuckerberg mi? Bu tartışmanın haklısı gelecekte ortaya çıkacak. Şimdilik, buradan Mark’a sesleniyorum.

Sen mi büyüksün yoksa Yaşar usta mı ?
Dibine kadar Yaşar Usta.

Çağrı El

Şu anlık Microsoft Student Partner. Misface / Startup Trakya 'da Back-End Yazılım Geliştirici - Kurucu Ortak, DijitalKarga'da normal kendi bloğunda kafasına eseni yazan biri. Kendi Siteni Kendin Koru kitabı yazarı.

Yorum Yap

Gridlove

Mail Bülten Aboneliği

Kargadan Öneriler Ve Yeni İçerikler için Abone Ol!

Hakkımızda

Dijital Karga, iletişimin dört işlemden oluştuğuna inanıyor; çıkarcı değil çarpıcı, bölen değil toplayan bir dil yaratmayı amaçlıyor. Devamı